Spoločná niť
Tkanina, ktorá vždy bola bežnou súčasťou života, prináša rôzne paradoxy. Niekedy je príliš uctievaná, inokedy opovrhovaná. Niečo, čo nás ľudí spája vo forme módnych trendov a zároveň odpája od tých, ktorí ich nenasledujú. Niečo, čo nás chráni, zakrýva a niekedy, naopak, o nás veľa prezrádza. Za jej výrobou je často drina a smútok, ktorý inde prináša márnivosť a radosť…
Viac o výstaveBiela na bielej
Výstava Biela na bielej predstavuje výber prác študentov Katedry výtvarnej výchovy a tvorby, Pedagogickej fakulty UKF v Nitre.
Viac o výstaveČierťaž
Výstava výtvarných prác študentov študijného programu Výtvarná edukácia Katedry výtvarnej tvorby a výchovy Pedagogickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.
Viac o výstaveZ kola von!
Miniatúrny výstavný koncept, ktorého podstatou je výpoveď kurátora, vedená v rozmanitých vrstvách významov. Tematizuje v nej kruhovosť seba a spoločnosti, artikulovanú v subjektívnom hľadaní zlomu, s ktorým sa v súčasnom svete možno identifikovať.
Viac o výstaveBezpečné, skryté
Aké je bezpečné a skryté miesto, v ktorom umelci prechovávajú inšpirácie pre svoju tvorbu? Čo je ono bezpečne skryté, ktoré je samotnou inšpiráciou pre tvorivý proces umelca?
Viac o výstaveEiron
Irónia patrí medzi výrazové prostriedky, obohacujúce bežnú komunikáciu o rozličné významy. Vďaka nej dostáva vypovedané tvrdenie odlišný zmysel ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, pridáva štipku humoru a často priam až uráža.
Viac o výstaveSieť podľa siete
Na počiatku bola Sieť. Tá Sieť bola v Sieti a tá sieť bola Sieťou. Ona bola na počiatku v Sieti. Ňou vzniklo všetko a bez nej nevzniklo nič z toho, čo jestvuje. A v nej bola Sieť a Sieť bola Sieťou Sietí. A tá Sieť v Sieti svieti ale Sieť ju nepohltila.
Viac o výstaveF0 — F5
Představte si svobodného psa. Byl by to ještě pes? To neznamená, že pes není svobody schopen. Naopak to vyžaduje přehodnocení, čím vším se pes a svoboda může stát. Myslet a jednat v nových vazbách proměňujících pojmy a jejich uživatele.
Viac o výstaveAntihygge
Ingrid Kepková a Viera Zubalová svojou spoluprácou otvárajú tie najaktuálnejšie problémy našej intimity a schopnosti viesť (ne)úspešný život.
Viac o výstaveMarika Volfová — Temporary Paradises
Výstava tematizuje problém autenticity na průsečíku tří základních vztahů: pomoc a privilegium, Druhý a my, čin a eskapismus…
Viac o výstaveO2H2O
Na počiatku bola voda. Z vody sa zrodil život, vo vode sa vyvíja plod, voda tvorí 70% ľudského tela, aj 70% povrchu Zeme. Voda má svoj kolobeh, svoju pamäť, svoju samočistiacu schopnosť. Na počiatku každého kroku je odvaha vykročiť. Každé ráno potrebujeme dávku odvahy do ďalšieho dňa. Žiť je odvaha.
Viac o výstaveOdvrátená strana raja
eď Charles Baudelaire v knihe Umelé raje z roku 1860 opisuje stavy, aké navodzujú hašiš, ópium a víno, tak svojich čitateľov zároveň varuje pred ničivými následkami ilúzie slasti, ktorú tieto drogy vytvárajú. Keď Andrej Kolenčík v Bunkri Nitrianskej galérie v roku 2018 vytvára výstavu s názvom Odvrátená strana raja, reaguje na realitu, v ktorej žije(me).
Viac o výstaveV orechovej škrupinke | In der Nußschale | In a Nutshell
Skupinová výstava študentiek a absolventiek Akadémie umení v Düsseldorfe predstavuje tri odlišné umelecké prístupy vo vzájomnej interakcii k špecifickému výstavnému priestoru. Umelkyne pracujú multidisciplinárne a tento prístup využili aj pri 10 dní trvajúcej príprave projektu pre Bunker Nitrianskej galérie.
Viac o výstaveDeset moří
Fotografie a nová média jakožto nejmladší disciplíny deskripce světa jsou v neustálé evoluci, která postupuje rychlostí světla. Výtvarné umění jako takové, zdá se býti ideálním prostředkem k redefinování vlastností a kvality toho, co za realitu považujeme a jaký zkušenostní postoj k realitě a sami k sobě zaujímáme. Pro vizuální přenos velkých významů je však třeba věnovat mnohem více energie filosofii a naukám o člověku než pouze technologiím.
Viac o výstaveKristína Kandriková — Pohyb pozorovateľa
Kristína Kandriková patří do nastupující generace slovenských umělců, zanedlouho oslaví první výročí absolventury na bratislavské VŠVU. První rok po škole často rozhoduje o budoucnosti mladého umělce. Jak obstála?
Viac o výstavePaniczi
Výstava Paniczi ateliéru Intermédií pod vedením doc. Miroslava Nicza a asistenta Petra Janáčika, PhD. reflektuje tvorbu súčasných študentov ateliéru. Zastúpené tu sú všetky ročníky ateliéru IM, ktorý je súčasťou Katedry intermédií a digitálnych médií na Fakulte výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici.
Viac o výstaveTA BU BU
Výstavný projekt reflektuje problematiku tabuizovaných tém v osobnom živote človeka a spoločnosti. Študenti skúmali tému strachu, odmietania, či vyhýbania sa javom, procesom a veciam vo svojom živote.
Viac o výstave