Rodinné záležitosti
Výstava Rodinné záležitosti mapuje tvorbu autorov a autoriek, ktorí sú rôznym spôsobom rodinne poprepájaní. Reflektuje ich vzťahy a rodinné súvislosti v kontexte umeleckej tvorby. Ide o sociologicko-psychologickú sondu do medziľudských vzťahov v špecifických umeleckých (viacgeneračných) rodinách vo vzťahoch rodič
(otec) – dospelé dieťa (syn) a manželských pároch.
AKTY X.
Ďalšia z formátu komorných dočasných expozícii v Salóne Nitrianskej galérie je venovaná aktu a jeho značnému zastúpeniu vo fonde kresby galérie. Kreslených aktov v zbierke máme pomerne značné množstvo, my sme však vybrali iba dvoch autorov. Ide o autorov, ktorých tvorba, ale aj životné cesty boli späté v nejakom období s regiónom Nitry. Akty X. budú vo svojej podstate tematicky tradične žánrové.
Viac o výstaveStála expozícia — František Studený
Nitrianska galéria do svojho portfólia odborných činností opätovne zaradila projekt stálej expozície venovanej autorovi, ktorého tvorba či pôsobenie sú previazané s regiónom kraja.
Viac o výstavePalo Čejka — Krásne veci
„Zobrazené nie je (pre mňa) dostatočne oddelené od objektu a príbehu. Jednoducho, nie je to dosť abstraktné…“
Viac o výstaveZn.: Nová existence
Výstava sedmi umělců z Čech, Slovenska a Spojených států navazuje na dvě předchozí výstavy Bílá laboratoř (prosinec 2016 v Galerii města Olomouce) a Sleva na šelmu (červen 2018 v Galerii Prácheňského muzea v Písku).
Viac o výstaveĽudmila Machová — Transfigurácie
Autorka sa vo svojej tvorbe už dlhší čas programovo zaoberá fenoménom prírody, osobným priestorom, pocitom vykorenenia, hľadaním spojenia človeka s prírodou, odkrývaním nových väzieb medzi subjektom a objektom, „odprírodňovaním“ a vznikom umelej krajiny.
Viac o výstaveIvana Šáteková — Skutočné dejiny Slovákov
Nie je dôležité mať „pravdu“. Dôležité je pátrať po skutočnom poznaní. Absolútna pravda ostane človeku aj tak navždy skrytá. (Oskár Cvengrosch)
Viac o výstaveJán Šipöcz — Album
Kým v minulosti malo pre niekoho význam film vyvolať, rozstrihať, zarámovať, uložiť ho do krabičky, v prítomnosti pristupuje Ján Šipöcz až dekonštruktivisticky v hravej forme spôsobu práce s obsahom…
Viac o výstaveMarián Žilík — Všetko je inak
Výstava s názvom Marián Žilík „Všetko je inak“ sa uskutočňuje pri príležitosti autorových nedožitých 70. narodenín. Výstava približuje vývin autorovej tvorby s dôrazom na maľbu. Výberovo sú prezentované ukážky z fotografickej tvorby a tiež tvorba vo verejnom priestore, a to prostredníctvom autorskej participácie – videofilmu Jany Minárikovej.
Viac o výstaveJán Kekeli — Vágny scenár
Výstava predstavuje najnovšie diela slovenského umelca mladšej generácie. Kekeli sa primárne venuje fotografickému médiu, pričom svojím prejavom balansuje na pomedzí dokumentárnej a výtvarnej fotografie.
Viac o výstaveAlžbeta Malcová — Záh(r)ada?
Ilustratívne až ľahkovážne rozletne poňatý komorný projekt samostatnej výstavy Alžbety Malcovej v Salóne Nitrianskej galérie je náznakom, pokusom preniesť trochu ilúzie snívania denného sna o živote, ktorý prebieha za priehľadom okna, za zavretými dverami domu, za múrom galérie.
Viac o výstaveSynchrón u psychiatra
Výstava Synchrón u psychiatra je výsledkom niekoľkých synchrónne prebiehajúcich udalostí v určitom čase. V časovo ohraničenom priestore od jari 2016 až leta 2017 kurátorka tejto výstavy, prežívajúca práve obdobie ťažkých životných strát a z toho vyplývajúcich depresií, začala vo virtuálnom priestore sociálnej siete bezmyšlienkovito, ale intenzívne vnímať takmer každodennú tvorbu výtvarníka Davida Cajthamla a básnika Buddyho Ungrada. Zároveň celý rok pravidelne navštevovala psychiatrickú ambulanciu, ktorá vyzerala skôr ako galéria.
Viac o výstavePetra Mešša — Detected Landscape
Výstava svojím názvom odkazuje k snahe o aktualizovanie uchopenia žánru krajinomaľby a krajiny ako takej. Táto aktualizácia je širšie rámcovaná novou geologickou epochou antropocénu a všadeprítomnými technológiami zaznamenávania a dohľadu, či už pomocou satelitných snímok alebo záznamov z dronov.
Viac o výstave