Adam Šakový — 1914 & Still Alive 4
Dve diela z monumentálnejšieho maliarskeho cyklu sa stali v roku 2017 súčasťou zbierky Nitrianskej galérie…
Viac o dieleAdolf Born — Okná
Adolf Born bol českým maliarom, kresliarom, ilustrátorom, animátorom, karikaturistom a príležitostným scénografom a kostýmovým výtvarníkom. Známym sa stal najmä vďaka svojej práci na výtvarnej podobe animovaného seriálu Mach a Šebestová.
Viac o dieleAlojz Klimo — Malé križovatky III.
Dielo Malé križovatky III. je maľba temperou menšieho formátu na papieri adjustovanom na sololite a patrí do najvýznamnejšej a najznámejšej Klimovej série Križovatiek, ktorá vznikala v rokoch 1966 až 1969…
Viac o dieleAlojz Rigele — Kardinal Pázmány
Alojz Rigele bol vyhľadávaným a váženým bratislavským sochárom. V prvých dekádach 20. storočia spoluvytváral tvár hlavného mesta Slovenska a dodnes je súčasťou jeho genia loci – jeho fasád, kostolov, fontán, parkov, pamätníkov a cintorínov…
Viac o dieleAnabela Sládek — z cyklu Som Slovenka
Anabela Sládek sa vo svojich projektoch dlhodobo venuje problematike súvisiacej s vojnovým Slovenským štátom, kde sa zameriava na tému pamäte vo vzťahu k nacionalizmu…
Viac o dieleAndrás Cséfalvay — Light of the World
Vo virtuálnej galérii NG predstavujeme bližšie dielo Light of the World – Svetlo sveta (2016). Cséfalvay vytvoril príbeh o troch veľrybách – vorvaňovi, vráskavcovi, kosatke –, ktoré sa spolu/vedľa seba stretnú na kríži, každá jedná má ten svoj vlastný kríž, svoje ukrižovanie, svoju vlastné ťarchy, rany, bolesti…
Viac o dieleAndrej Rudavský — Zátišie s hlavou
Predmetné dielo autora možno zaradiť do kontextu sôch – hláv, v ktorom sa kamenné jadro dostáva do obkľúčenia, uväznenia novým ohrozujúcim civilizačným svetom. Pre Rudavského sochársky program a rukopis je charakteristický symbolický a lyricko-archetipálny prejav…
Viac o dieleAnetta Mona Chişa a Lucia Tkáčová — Čútora & Rapkáč
Anetta Mona Chişa a Lucia Tkáčová začali spolupracovať v roku 2000 ešte počas štúdia na VŠVU. V priebehu dvoch desaťročí sa tento tvorivý tandem stihol úspešne etablovať na domácej i zahraničnej scéne. Autorky sú vnímané ako výrazné predstaviteľky postfeminizmu a angažovaného umenia, ktorým nechýba zmysel pre provokáciu, nadhľad, humor, iróniu, ale aj sebairóniu…
Viac o dieleAnetta Mona Chişa a Lucia Tkáčová — Dialectics of Subjection # 1 /Holiday Video/
Anetta Mona Chişa a Lucia Tkáčová začali spolupracovať v roku 2000 ešte počas štúdia na VŠVU. V priebehu desaťročia sa tento tvorivý tandem stihol mimoriadne úspešne etablovať na domácej a zahraničnej scéne.
Viac o dieleAnton Jasusch — Náladová krajina
Anton Jasusch bol najvýznamnejším predstaviteľom košickej moderny a zároveň jedným z najdôležitejších osobností slovenského umenia prvej polovice 20. storočia. Vytvoril si svojský, originálny maliarsky program, ktorý staval na expresívno-secesnom prejave, abstrahovaniu tvarov, podmanivej hry s farbou a vyjadrovaniu sa k základným ontologickým otázkam…
Viac o dieleDielo mesiaca:
Ivana Šáteková — Boli tam ľudia aj ženy
Ivana Šáteková je umelkyňa a aktivistka, ktorá sa venuje spoločensko-politickým témam, reflektuje slovenský folklór, ľudovú slovesnosť, tradície, porekadlá a v neposlednom rade slovenskú náturu, ktorú kriticky prehodnocuje…
Viac o dieleNeznámy autor — Svätý Jozef ochranca zoborských pustovníkov
Autorom sakrálneho barokového diela Svätý Jozef ochranca zoborských pustovníkov…
Viac o dieleBohdan Hostiňák — Krok do prázdna
Olejomaľba Krok do prázdna patrí do tej časti autorovej tvorby, v ktorej spája tému krajiny rozvíjanú od neskorých 90. rokov s motívom zvierat, živočíchov a drobného hmyzu, ktorý bol v autorovej tvorbe prítomný už začiatkom 90. rokov, kedy vstupoval na umeleckú scénu…
Viac o dieleDaniel Fischer — Maľba v krajine No. 15 a Maľba v krajine No. 17/11
Daniel Fischer patrí medzi kľúčové osobnosti slovenského maliarstva druhej polovice 20. storočia. Od svojho nástupu na výtvarnú scénu v polovici 70. rokov si – formovaný prostredím tzv. neoficiálneho umenia – vytvoril osobitý autorský program…
Viac o dieleEdita Ambrušová — Jeden deň pri Atlantiku II.
Grafický list s názvom Jedeň deň pri Atlantiku II. patrí k dielam komornejšieho žánrového charakteru slovenskej maliarky a ilustrátorky Edity Ambrušovej. V čierno-bielom svete litografie autorka až surrealisticky vizualizuje zážitok…
Viac o dieleEdita Spannerová — Odraz svetla & Rozlet & Snenie
V depozitároch maľby Nitrianskej galérie sa nachádza spolu 16 diel slovenskej maliarky Edity Spannerovej. Vo virtuálnej galérii predstavujeme tri z nich…
Viac o dieleEdmund Massányi — Námestie v Nitre
Edmund Massányi bol všestranným umelcom, ktorý sa vo svojej komornej maliarskej tvorbe venoval takmer všetkým výtvarným technikám a žánrom. V jeho celoživotnom diele je zastúpená kresba, grafické techniky, ilustrácia knižných titulov…
Viac o dieleEduard Antal — Kompozícia IV. a V.
Eduard Antal bol významným predstaviteľom slovenskej geometrickej abstrakcie. Venoval sa maľbe, voľnej i úžitkovej grafike a monumentálno-dekoratívnym prvkom v architektúre.
Viac o dieleEmőke Vargová — Autoportrét
Emőke Vargová sa venuje maľbe, tvorbe objektov a inštalácií. Využíva netradičné materiály ako vosk a parafín, hračkárske plastové figúrky, rôzne nájdené predmety, používa textil, drevo, papier, alebo plastové transparentné materiály. Jej tvorba sa vyznačuje jemnou a nevtieravou ženskosťou, témy čerpá z bežného a osobného života.
Viac o dieleErik Binder — Woodoo Čičmany
Obraz Woodoo Čičmany v zbierke Nitrianskej galérie patrí do voľnej série obrazov s rovnakým názvom. Sú to maľby sprejom na plátno, pričom Erik Binder je jedným z mála autorov na Slovensku, ktorí sa venujú tejto technike, vychádzajúcej z graffiti a street art-u…
Viac o dieleErnest Špitz — Speváčka
Maľba zo zbierky Nitrianskej galérie patrí do voľnej série diel zobrazujúcich koncerty vážnej hudby alebo hudobníkov hrajúcich na klasických nástrojoch.
Viac o dieleErvín Semian — Marienka & Dievča v bielom svetri
Dva ženské portréty (štúdie) od maliara Ervína Semiana pochádzajú z posledných rokov jeho života…
Viac o dieleEster Šimerová-Martinčeková — Zátišie
Ester Šimerová-Martinčeková, často nazývaná prvou dámou slovenskej maľby, sa okrem maľby, v ktorej jej bol najbližší syntetický a neskorý kubizmus 10. rokov a 20. rokov 20. stor., venovala aj scénickému výtvarníctvu, knižnej ilustrácii a plagátovej tvorbe…
Viac o dieleEugen Krón — Ranený
Osobitý prejav maliara, grafika, ilustrátora, autora plagátovej tvorby Eugena Króna sa prejavuje najmä v jeho grafickej tvorbe…
Viac o dieleEugen Nevan — Sediaca „V španielskom kostýme“
Dielo zo zbierky Nitrianskej galérie s názvom Sediaca „V španielskom kostýme“ z roku 1960 patrí do neskorej fázy tvorby Eugena Nevana. Maľba zobrazuje ženu v kostýme pózujúcu na pohovke…
Viac o dieleEva Filová — Lepšie raz počuť ako stokrát vidieť (Čo ucho nepočuje, to srdce nebolí)
Eva Filová je jedna z mála domácich autoriek programovo sa hlásiacich k feminizmu, ktorý je pre ňu jasným životným postojom, a súčasne nástrojom, prostredníctvom ktorého, cez rodovú kritiku, odhaľuje spoločenské mechanizmy znevýhodňujúce postavenie žien…
Viac o dieleFrantišek Hübel — Bašta civilizácie
Umenie a jeho dejiny vedia byť niekedy nespravodlivo zábudlivé, nevšímavé. Platí to aj v prípade osoby maliara, grafika, ilustrátora Františka Hübela…
Viac o dieleFrantišek Viktor Podolay — Osamelý strom
Úchvatnosť vnímania krajiny je vždy povznášajúca. Byť v jej objatí, skúmať farebnú škálu a pestrosť, kde každá byľ, kvet či strom majú iný odtieň a pritom vytvárajú úžasnú kompaktnosť…
Viac o dieleGejza Angyal — Námestie v Kremnici
Gejza Angyal vo svojich maľbách pracoval so svetlom v luministickom duchu, ktorý bol v kontexte nášho geografického priestoru príznačný pre nagybánsku kolóniu, či velikánov, ako Miháli Munkácsy, István Réti a iní. V jeho tvorbe je i poznanie francúzskeho umenia konca 19.storočia.
Viac o dieleGiovanni Jacopo (Giacomo) de Rossi — Hrad Nitra
Najstaršie dielo v zbierke Nitrianskej galérie sa do nej dostalo prevodom z Krajského vlastivedného múzea v Bojniciach v júli 1965…
Viac o diele