Autorky:
Ingrid Kepková, Viera Zubalová

Kurátor:
Václav Janoščík (CZ)

Vernisáž:
19. 9. 2019 o 18.30 hod.

Trvanie:
20. 9. – 3. 11. 2019

Miesto:
Bunker
Na stiahnutie:

Tlačová správa 
Pozvánka 
Mediálna odozva:

Žiť spokojne a vyrovnane nie je v tomto svete možné [mynitra]
Versniáž výstavy:

             

Antihygge

Ingrid Kepková a Viera Zubalová svojou spoluprácou otvárajú tie najaktuálnejšie problémy našej intimity a schopnosti viesť (ne)úspešný život.

Hygge je slovo škandinávskeho pôvodu označujúce pohodu a spokojnosť. Ide o maličkosti, ktoré spôsobujú, že sa cítite dobre a v pohode. Či je to už čítanie knižky zabalený v deke, šálka obľúbenej kávy alebo obed s najbližšími priateľmi. Za posledných pár rokov sa zo životného štýlu „hygge“ stal fenomén, ktorý pomáha zútulniť nielen škandinávske domovy. Hygge sa stalo definíciou dánskej kultúry a životného štýlu. Zjednodušene ide o spôsob, ako žiť dobre, vyrovnane a spokojne.

Wikipédia, heslo Hygge
https://sk.wikipedia.org/wiki/Hygge

Ingrid Kepková a Viera Zubalová svojou spoluprácou otvárajú tie najaktuálnejšie problémy našej intimity a schopnosti viesť (ne)úspešný život. Neboja sa konfrontovať s čímkoľvek; neboja sa byť nešťastné. Idea je voľným pokračovaním predošlých projektov autoriek. Prvotná myšlienka vychádza z pojmu Uncanny valleya jeho širšej aplikovateľnosti na súčasnosť/post-internetovú situáciu.

Výstavu tvorí environment doplnený o multimediálne záznamy zozbierané pri každodennom prežívaní. Videozáznam, fotografie konfrontované s publikom na Instagrame. Instagram ako miesto, kde saUncannyjavy najviac kumulujú. Pozorovaný jav Uncannyvytrhnutý z pôvodného kontextu a zasadený do autorkami vytvoreného znepokojivého prostredia. Výskum za účelom potvrdenia myšlienky, že fenomén HYGGE sa nedá aplikovať na reálny život a teda, že prirodzené ľudské prežívanie je zo svojej podstaty nepokojné a vychádzajúce zo situácií, ktoré nie sú familiárne. Základný princíp života je pohyb, nestabilita. Progres vzniká, keď je spoločnosť postavená výzve. Hygge je klamlivé utvrdenie sa v domnienke, že všetko je v poriadku. Hygge je stagnácia. Antihygge je autentická výpoveď o stave spoločnosti, ktorá sa nebojí prijať negatívne vnemy za prirodzené. Utopické tvrdenie, že úplné hygge existuje, je samotné najviac Uncanny. Cieľom projektu je aj zostavenie a prezentovanie manifestu ANTIHYGGE.

Autorky Ingrid Kepková a Viera Zubalová sú absolventky Ateliéru Grafiky a experimentálnej tvorby u prof. Petra Rónaia, akad. mal., na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach. Dotýkajú sa tém ako postinternet, virtuálna simulácia, memeteória, umelá inteligencia, realita vs. sociálne médiá digitálna estetika, chaos-mágia, súčasná mytológia, postštrukturalizmus. Pracujú často vo dvojici, ale aj samostatne.


Pohľady z výstavy