Informácie

Autor
Karol Baron

Koncepcia výstavy
Martin Daniš
Elena Tarábková

Trvanie výstavy
29. 2. – 28. 8. 2024

Sprístupnenie výstavy
29. február 2024

Miesto konania
Farebná galéria

Sprievodný program

↘ Aktuálne Umenie pre školy

Na stiahnutie

↘ Tlačová správa

Podpora

Toto podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu.

Z Baronovych pastelov, kresieb, malieb, sieťotlačí, vystrihovačiek, objektov a veľkoplošných inštalácií zakaždým na nás dýcha čierny humor, groteska, jemný vnútorný smiech, ale aj sarkazmus a irónia každodenného života. Čo by sa stalo, keby na nás bytosti z Baronových diel prehovorili? Čo by sa stalo, keby nás vtiahli do svojich obrazov? Aký príbeh by nám rozpovedali? Čo by sme s nimi mohli prežiť? Boli by sme ako v surrealistickom sne alebo, naopak, prežili by sme deň ako každý iný?

Edukačná výstava Svet Karola Barona je prvou výstavou, ktorú Nitrianska galéria pripravila pre žiakov základných a stredných škôl v rámci tohtoročného projektu Umenie pre školy v Nitrianskej galérii. Galéria sprístupnila 13 diel a jednu bibliofíliu zo svojej zbierky. Výstava je doplnená o hravé interaktívne úlohy a prvky. Súčasne bude prebiehať niekoľkomesačný cyklus výtvarných tvorivých dielní a odborný vzdelávací program zameraný na interpretáciu diel/zbierkových predmetov galérie s tvorivými výtvarnými aktivitami pre návštevníkov. Edukačná časť projektu bude vrcholiť decembrovou záverečnou výstavou výtvarných prác účastníkov vzdelávacích programov.

Dve výročia v jednom roku. Akademický maliar, profesor Karol Baron, sa narodil 13. septembra 1939 v Levoči. V rokoch 1963 – 1969 študoval na VŠVU v Bratislave v ateliéri prof. Dezidera Millyho a Petra Matejku na Oddelení voľnej maľby a gobelínu. Jeho jedinečná tvorba bola od začiatku sedemdesiatych rokov spojená s činnosťou Česko-slovenskej surrealistickej skupiny, ktorej bol členom. Z Baronových pastelov, kresieb, malieb, sieťotlačí, vystrihovačiek, objektov a veľkoplošných inštalácií zakaždým na nás dýcha čierny humor, groteska, jemný vnútorný smiech, ale aj sarkazmus a irónia každodenného života. Sú plné metamorfóz a parafráz. Jeho nenapodobiteľné dielo sme mohli obdivovať od roku 1967 na vyše 40 samostatných výstavách a minimálne na 110 kolektívnych výstavách nielen na Slovensku, ale aj v Nemecku, Rakúsku, Belgicku, Francúzsku, Holandsku, Taliansku, Japonsku, USA… Svojou tvorbou obohatil slovenské moderné umenie druhej polovice 20. storočia a tvorí tak nezastupiteľnú časť našej výtvarnej kultúry. Viaceré výtvarné diela sa stali súčasťou zbierkového fondu v mnohých štátnych galériách na Slovensku, a taktiež galériách v zahraničí (USA, Francúzsko, Veľká Británia). Zastúpené sú aj v súkromných zbierkach doma a vo svete. Jeho tvorba bola priebežne reflektovaná vo významných slovenských a svetových slovníkoch, encyklopédiách, publikáciách a časopisoch zameraných na surrealizmus a neosurrealizmus.

V rokoch 1995 – 2004 pôsobil ako vysokoškolský pedagóg na Katedre výtvarnej tvorby a výchovy Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

Tento rok sa s výtvarníkom Karolom Baronom spájajú dve výročia. Vo februári uplynulo už dvadsať rokov od tragickej nehody, kedy dňa 29. februára 2004 podľahol zraneniam po tom, čo ho na jednej parížskej ulici zrazilo auto. Do Paríža pricestoval, aby tu otvoril svoju vysnívanú výstavu v súkromnej galérii Les Yeux Fertiles. Druhé výročie si pripomenieme v septembri. Karol Baron by oslávil 13. septembra svoje 85. narodeniny.

Plagát k výstave

Obrázok eventu

Pohľady z výstavy
Foto: Elena Tarábková

Sprievodný program
Foto: Michal Juhás