Obrázok diela
Hasič

Otis Laubert patrí k výtvarníkom, ktorí dokážu jednoduchým spojením  zdanlivo nesúvisiacich elementov vdýchnuť každodenným, nepotrebným, a často banálnym predmetom nový život a stvoriť diela, ktoré  nám  svojou originálnou poetikou, vľúdnym humorom a posunom významov do nečakaných súvislostí vedia vykúzliť úsmev na tvári. Jedným z takýchto diel je aj objekt Hasič, ktorý patrí do série autorských odevov vytvorených v polovici 80-tych a v polovici 90-tych rokov 20. storočia. Použitím rôznych predmetov dal Laubert starým kusom odevov novú funkciu a význam. Sérii dominujú saká – špecifické obleky pre  konkrétne typy ľudí.  Napríklad sako oblepené papierovými bankovkami  nesie názov Zbohatlík, sako dekorované dvadsaťhalierovými mincami je zase  Šetrný, sako osádzané odznakmi je Zberateľ a sako oblepené známkami Poštár. Náš Hasič pozostáva zo saka z vonkajšej stany kompletne oblepeného mozaikou stoviek zápaliek s modrou hlavičkou. Táto asambláž vtipne mení  nielen  povahu oblečenia, ale aj jeho funkciu. Naplno sa tu prejavuje autorov hravý prístup k tvorbe, dadaistický humor,  ako aj  schopnosť nenáročným gestom dať  starým veciam  – ktorých je  Laubert  náruživým zberateľom  – nový význam. Modrá farba hlavičiek môže  síce odkazovať na tradičnú farbu hasičskej uniformy, no v takejto zápalkovej uniforme by hasič veru nič neuhasil…

Otis Laubert sa narodil 8. januára 1946 vo Valaskej, okres Banská Bystrica, ako štvrté dieťa Anny a Júliusa Laubertovcov. V rokoch 1961-1966 navštevoval Strednú školu umeleckého priemyslu v Bratislave.  Začínal ako reštaurátor, neskôr pracoval  v maliarskych dielňach SND a vo výstavníckej firme ako výkonný robotník. V roku 1970 sa zúčastnil 1. otvoreného ateliéru na dome Rudolfa Sikoru v Bratislave, ktorý bol  jedným z prvých  významných tvorivých stretnutí výtvarníkov neoficiálnej scény. V roku 1978 sa zúčastnil výstav mladých výtvarníkov v priestoroch SAV v Bratislave a Smoleniciach, z ktorých sa neskôr vyformovala skupina A-R (K. Bočkayová, M. Bočkay, L. Čarný, D. Fischer, V. Kordoš, I. Minárik, M. Meško, M. Mudroch, D. Tóth). Jeho prvá samostatná výstava sa uskutočnila v roku 1981 v Orlovej na Ostravsku. Po roku 1989 začína intenzívnejšie vystavovať doma a v zahraničí, napr. Viedeň, Budapešť, Amsterdam, Berlín, Drážďany. Od roku 1990 nadväzuje spoluprácu s viedenským galeristom Hansom Knollom. V roku 1995 sa zúčastnil mesačného pobytu v Mattress Factory v Pittsburghu v USA. Jeho tvorba bola predstavená v rámci reprezentatívnej výstavy Dejiny slovenského výtvarného umenia – 20. storočie, ktorá sa konala v roku 2000 v Slovenskej národnej galérii.  K rozsiahlejším prezentáciám jeho tvorby v poslednom období patria výstavy Vlajkonoš si zobral kartografku (Galéria umenia Nové Zámky, 2007), Omrvinky z Knulpovej  kapsy (Liptovská galéria Petra Michala Bohúňa v Litovskom Mikuláši, 2008 a Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne, 2009) a Zvláštny výber (Dom umenia, Bratislava, 2010).  Jeho diela sú zastúpené v domácich i zahraničných zbierkach.

— Omar Mirza

Použitá literatúra

Gažíková, Zuzana: Omrvinky z Knulpovej kapsy (katalóg k výstave), Liptovský Mikuláš 2009. Geržová, Jana: Otis Laubert, Bratislava 2001.

Inv. č.: F 42
Autor: Otis Laubert
Názov diela: Hasič

Rok vzniku: 1996
Technika: kombinovaná technika
Materiál: kombinovaný materiál
Rozmery: 84 × 73 × 5 cm
Značenie: neznačené

Akvizíciu z verejných zdrojov podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.