Obrázok diela
Matka s dieťaťom

Matka s dieťaťom, lavírovaná kresba tušom, je vzácnym príkladom kontinuity tvorivej produkcie Jána Mudrocha z polovice štyridsiatych rokov 20. storočia. Vzťah matky a dieťaťa je od nepamäti citlivou témou vo výtvarnom umení. I tento Mudrochov príbeh, ktorý máme možnosť čítať cez autorov štetec rozpráva o emocionálnej väzbe, v ktorej cítiť nehu, lásku matky k dieťaťu, súčasne vnímame dôveru dieťaťa, ktorá sa odráža v pritúlení a v túžobnom dotyku matkinej dlane, jemné puto bez okázalosti. Kompozícia kresby je včlenená do komorného, intímneho prostredia, v ktorej centrálnym motívom je matka a dieťa, v pozadí s náznakmi interiéru. V pravej časti kresby, na tušiacom stole, je situovaná váza s kvetmi a ovocím. Napriek zdanlivo kľudnej atmosfére, objavujeme v kresbe dynamičnosť a rytmus v tvarovej skladbe. Pri dôslednejšom štúdiu postavy matky nachádzame až sochársku plastičnosť, pričom hlava z trojštvrtinového profilu už nesie črty maliarskej mäkkosti.

Národný umelec Ján Mudroch sa narodil 28. 3. 1909 v Sotinej na Záhorí. Od r.1926 študoval na súkromnej škole G. Mallého v Bratislave. V r.1930 – 1931 na Umelecko – priemyselnej škole v Prahe u prof. A. Hofbauera, v r. 1931 – 1937 na Akadémii výtvarných umení v Prahe pod vedením prof. J. Obrovského a W. Nowaka. Maliar Ján Mudroch debutoval na slovenskej výtvarnej scéne pomerne skoro, bolo to v roku 1933, kedy sa prezentoval na výstave Spolku slovenských umelcov v Nitre, ktorá bola inštalovaná pri príležitosti Pribinovho výročia, na ktorej sa predstavil viacerými zátišiami, ktoré charakterizovali príklon ku kubizmu. V období rokov 1933 – 1934 možno sledovať v autorových kresbách priblíženie sa ku klasickému analytického kubizmu v čase jeho prechodu do syntetickej fázy.To značí u Mudrocha, posun od objemu k ploche. V tomto počiatočnom tvorivom zanietení možno v kresbách sčasti evidovať vplyv cézannovského rukopisného podania. Priblíženie sa k Cézannovmu hľadaniu geometrickej osnovy obrazových predmetov. 

V r. 1938 – 1939 Ján Mudroch pedagogicky pôsobil na Škole umeleckých remesiel v Bratislave, 1939 – 1941 vyučoval na Oddelení kreslenia a maľovania na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave, 1942 bol zbavený miesta docenta a vylúčený zo Spolku slovenských výtvarných umelcov pre svoje nekonformné politické názory. Na Slovenskej vysokej škole technickej začal opäť vyučovať v r. 1945 – 1947, v r.1948 – 1949 pôsobil na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave. V rokoch vojny sa stal vedúcou osobnosťou bratislavskej avantgardy. Po r. 1945 bol spoluzakladateľom Skupiny 29. augusta, predseda prípravného výboru Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, na ktorej sa stal jej prvým rektorom v r. 1948 – 1949, v r. 1949 – 1968 viedol odbor figurálnej maľby. V rokoch 1950 – 1968 bol členom Zväzu slovenských výtvarných umelcov. Počas svojho života získal viacero významných ocenení, z ktorých spomeniem Kupeckého cenu Mesta Bratislavy v r. 1946, 1960 cenu v Celoštátnej súťaži, v roku 1963 mu bol udelený titul zaslúžilý umelec a v roku 1968 titul národný umelec in memoriam. Slovenské umenie reprezentoval nielen na Slovensku, ale i v zahraničí. Ján Mudroch patril k popredným osobnostiam moderného slovenského maliarstva. V jeho tvorbe sa prelína poetické podanie v symbióze s nadrealistickou líniou a to nielen v jeho zátišiach, ale i vo figurálnych kompozíciách. 

Národný umelec Ján Mudroch zomrel 4. 2. 1968 v Bratislave.

— Marta Hučková

Inv. č.: K 571
Autor: Ján Mudroch
Názov diela: Matka s dieťaťom

Rok vzniku: 1935
Technika: lavírovaná kresba tušom
Materiál: zožltnutý biely papier
Značenie: vpravo dole: Mudroch 1935