Obrázok publikácie

Predajná cena: Eur 3

Tento projekt bol podporený z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia. Fond bol hlavným partnerom projektu. Publikácia reprezentuje výlučne názor autora a fond nezodpovedá za obsah publikácie. Publikácia reprezentuje výlučne názor autorov a fond nezodpovedá za obsah publikácie.

Ďakujeme tiež autorovi písma Veselica Marekovi Chmielovi za jeho bezplatné poskytnutie pre potreby výstavy a katalógu.

Ponúkané katalógy zasielame na dobierku iba v rámci SR. Ak máte záujem o kúpu niektorej z publikácií, vyplňte prosím túto objednávku (súbor.doc) a zašlite nám ju na emailovú adresu uvedenú v objednávke.

FOLK-LORE

Výstava FOLK-LORE je kritickým čítaním špecifického fenoménu – folklóru, ktorý poznačil charakter našej kultúry.  Vnímame ho ako súčasť slovenskej identity spájaný najmä so životným štýlom na vidieku, so zvyklosťami, porekadlami a prísloviami. Zámerom výstavy však nie je prezentovať tieto tradičné hodnoty, ale ponúknuť iný pohľad na folklór. Ide o kritické čítanie ľudovej tradície a jej reflexiu v širších historických, sociálnych a spoločenských súvislostiach, nanovo prehodnocuje zakódované stereotypné uvažovanie o tradičnej ľudovej spoločnosti, postavenie ženy a muža v nej a to prostredníctvom modelových diel domácich autoriek a autorov 20. a 21. storočia s dôrazom na súčasnosť. 

Plnofarebný dvojjazyčný (slovensko-anglický) katalóg FOLK-LORE má 160 strán s odbornou vstupnou štúdiou, interpretáciou všetkých vystavených diel, reprodukciami každého vystaveného diela a biografiou autoriek a autorov zastúpených na výstave. Katalóg, rovnako ako samotná výstava, je členený do desiatich tematických okruhov, ktorých názvy sú odvodené od autentických slovenských prísloví a porekadiel. 

Najpočetnejšie je zastúpený tematický blok Klára – v noci šije, vo dne pára, kde sú zaradené diela piatich autoriek a jedného umeleckého zoskupenia, ktorých spoločným menovateľom je použitie techniky vyšívania s odkazom na tradičnú ľudovú výšivku. Vo viacerých blokoch sa objaví kritické čítanie zaužívaných rodových stereotypov a rodovej nerovnosti. Skloňujú sa kľúčové slová ako čepiec – kritika stereotypne vnímaného statusu žien, svadba a jej spoločenský a sociálny rozmer, prechodové rituály vrátane spoločenského tlaku na skorý vydaj mladých dievčat, nevesta ako objekt. V iných tematických blokoch sú prezentované diela reflektujúce slávnosti a rituály tradičnej ľudovej kultúry optikou irónie a satiry – drevenica ako miesto výtvarnej intervencie, panelák ako nová drevenica, ale aj vidiecky inventár – ready made s novou funkciou či bizarné spojenie tradičnej ľudovej kultúry s ikonickou komiksovou a filmovou postavou – Batmanom. Pri výbere umelkýň a umelcov bola zohľadnená aj autorská reflexia individuálnej a súčasne národnej a etnickej identity sprostredkovaná použitím folklórnych symbolov vychádzajúcich z rozdielnych národných a etnických základov, ako aj vyrovnávanie sa s kolektívnou pamäťou a traumatickými historickými udalosťami z obdobia vojnového Slovenského štátu.

Texty: © Barbora Kurek Geržová
Jazyková korektúra: © Janka Jurečková
Preklad: © Marián Minárik
Dizajn: © Filip Jurković
Tlač: Helbich Brno

Náklad: 500 kusov 
Počet strán: 160 
Písmo použité v katalógu: GT Super, GT Zirkon, Veselica (Marek Chmiel)

Vydavateľ: Nitrianska galéria 
Rok vydania: 2021

ISBN  978 – 80 – 85746 – 88 – 4
EAN  9788085746884