Informácie

Vystavujúci umelci
Martin Bízik, Michal Czinege, Denis Kozerawski a Peter Kašpar, Maija Laurinen, Michal Machciník, Martin Piaček, Jozef Suchoža, Helen Tóth

Kurátorka
Dominika Chrzanová 

Vernisáž
30. 11. 2023 o 18.00 hod.

Trvanie výstavy
1. 12. 2023—25. 2. 2024

Miesto konania
Reprezentačné sály

Sprievodné podujatia

Komentovaná prehliadka
31. 1. 2024 o 17.00 hod.

Premietanie filmu: Naslouchat lesu + diskusia s filmárom Karlom Svobodom 
21. 2. 2024 o 18.00 hod.

Prednáška: Michal Czinege a prírodné materiály v umeleckej praxi
25. 2. 2024 o 16.00 hod.

Na stiahnutie

↘ Tlačová správa
↘ Pozvánka

Podpora

Toto podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu.

Mediálna odozva

↘ Artalk
↘ Art You Can Eat
↘ Profil

Výstavný projekt Línia lesa prezentuje tvorbu deviatich súčasných vizuálnych umelcov, ktorí svojimi dielami reflektujú na spomínané zmeny. Vo výstave je zastúpené široké spektrum výtvarných médií a foriem od kresby a maľby, cez objekty, site-specific inštalácie až po video a audio inštalácie. 

Výstava pomyselne začína v závere doby ľadovej, cca 10 000 rokov pred našim letopočtom, o ktorej sa dozvedáme prostredníctvom diel Michala Machciníka. Definitívny zánik určitých druhov rastlín a alarmujúca situácia v prírode sú témy, na ktoré poukazuje vo svojej veľkoformátovej maľbe/inštalácii Michal Czinege. História lesa a príbeh jedného stromu na Slovensku a náš postoj k nim v súčasnej dobe, reflektuje krátky film od dvojice Denis Kozerawski a Peter Kašpar. Potulky po domácom lesnom prostredí, načúvanie prírode, či nové hybridné formy stromov sú leitmotívom tvorby Helen Tóth. Výmena informácií, prúdenie životodarnej sily medzi prírodnými druhmi a pocit niečoho, čo je väčšie ako my samotní, sa do priestoru galérie snaží autorsky preniesť fínska vizuálny umelkyňa, Maija Laurinen. Opustenie lesného prostredia a približovanie sa k ľudským obydliam, k pestovateľstvu a sadárstvu v súčasných klimatických podmienkach prezentuje svojim dielom Martin Piaček. Dôležitou súčasťou krajiny je aj voda, ktorá preniká do pôdy a zavlažuje ju. Dielo Martina Bízika otvára témy znečistenia pôdy a vody, či regulácie vodných tokov na našom území. Na záver do výstavy prináša otázky o nejasnej budúcnosti a prichádza s nádejou o záchranu lesov na našom území Jozef Suchoža. 

Výstava nie je len príbehom o lese, ale hovorí o poznávaní krajiny a vegetácie, jej prastarej histórii, nedávnej minulosti, o živote a smrti, s ktorými je úzko spätá. Snaží sa o edukáciu návštevníkov v oblasti ochrany prírody a prináša tiež mnohé otázky v tejto oblasti do budúcnosti. Je priestorom na sebareflexiu a zhodnotenie nášho postoja voči životnému prostrediu. Línia lesa je tiež priestorom estetického zážitku s prvkami hravosti a možnosťou ponorenia sa do útrob lesa aj do samých seba.

Akiste budete súhlasiť, že umenie je najsilnejšie naživo. Ak ste však výstavu nestihli navštíviť, ponúkame vám jej 3D virtuálnu prehliadku, ktorú sme pre vás pripravili v spolupráci s 3D Real — Virtuálne prehliadky.

Plagát k výstave

Obrázok eventu

Vernisáž výstavy
Foto: Martin Daniš

Pohľady z výstavy
Foto: Martin Daniš, Michal Juhás

Komentované prehliadky
Foto: Michal Juhás

Prednáška
Foto: Michal Juhás

Premietanie filmu
Foto: Michal Juhás

Katalóg k výstave

Obrázok eventu

K výstave sme vydali plnofarebný katalóg s odbornou vstupnou štúdiou, reprodukciami vystavených diel a biografiou autoriek a autorov zastúpených na výstave.