Informácie
Vstupné
Dospelí: 5 eur
Študenti, dôchodcovia: 2,50 eur
ZŤP: 1 eur
Deti do 12 rokov: zdarma
Predpredaj
Nitrianska galéria (počas otváracích hodín)
Na stiahnutie
↘ Plagát vo formáte PDF
↘ Tlačová správa
Podpora
Toto podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu.
24. máj 2022 o 18.00 hod.
Ensemble Ricercata
Helga Varga Bach (soprán)
Ivan Šiller (klavír)
Charles Ives: 114 Songs (výber)
Majority
Evening
The Last Reader
At Sea
Immortality
The New River
Disclosure
The Rainbow
a) Duty; b) Vita
Charlie Rutlage
Lincoln, the Great Commoner
Remembrance
Resolution
The Indians
The Housatonic at Stockbridge
Religion
Grantchester
Incantation
The Greatest Man
Hymn
Na 17. ročníku sa predstavia špičkový hudobníci, hudobní interpreti a hudobné zoskupenia. Zaznie hudba prevažne z prelomu 19. a 20. storočia a návštevníci si budú môcť vypočuť hudobné diela od takých skladateľov ako sú: Charles Ives, Arthur Honeger, Sergej Vasilievič Rachmaninov, Sergej Sergejevič Prokofiev či Leoš Janáček, v interpretácií úspešných hudobníkov, ktorí sa etablovali nielen na domácej, ale aj na medzinárodnej scéne.
Hlavným cieľom koncertného cyklu je podpora kvalitného koncertného umenia, ktoré sa môže významne rozvíjať v architektonicky i akusticky výnimočnom koncertnom priestore – Koncertnej sále Župného domu s klavírnym krídlom značky Steinway & Sons.
Ivan Šiller je koncertný klavirista, dirigent a organizátor hudobných a edukačných projektov. Študoval hru na klavíri v Bratislave (VŠMU) a Gente (Kráľovské konzervatórium), ako štipendista v USA (Tanglewood Music Center), Kanade (Banff Centre for the Arts) a Nemecku (Ferienkurse für Neue Musik Darmstadt). Venuje sa interpretácii súčasnej hudby, ensemblovej i sólovej hre a hudobnej reinterpretácii výtvarných diel. Rád spolupracuje s inými hudobníkmi, s ktorými formuje rôzne zoskupenia – Cluster ensemble, Ensemble Ricercata alebo Prague Modern. Spoluvytvára alternatívne „vzdelávacie inštitúcie“ – študentský projekt VENI ACADEMY, či sériu detských workshopov SoundOrchestra -zamerané na improvizáciu, grafické partitúry a experimentálnu hudbu. Je autorom množstva hudobných projektov, festivalov, či koncertných cyklov. Predsedá slovenskej sekcii Medzinárodnej spoločnosti pre súčasnú hudbu (ISCM – Slovak section), s ktorou pripravil hudobný počin roka 2013 – ISCM World New Music Days. V roku 2016 bol Cluster ensemble za svoje debutové CD nominovaný na cenu za umenie Nadácie Tatra banky, na Krištáľové krídlo a cenu Radio Head Awards.
Helga Varga Bach sa už počas štúdií aktívne venovala koncertnej činnosti. Spolupracovala s komornými súbormi ako Camerata Bratislava, Musica aeterna, Solamente naturali, SKO Bohdana Warchala, Musica Florea, Collegium Marianum, Voci Festose a i. a tiež dirigentmi (John Toll, Stephen Stubbs, Andrew Parrott, Peter van Heyghen a i.). Ako koncertná speváčka účinkuje aj v zahraničí – Maďarsko, Taliansko, Rakúsko, ČR…, kde spolupracuje s radom inštrumentalistov i ansámblov (napr. s popredným maďarským čembalistom Somom Dinyésom pravidelne koncertovala v rámci vokálnych recitálov z tvorby ranobarokových skladateľov).