Informácie

Vystavujúci autori
Michal Babinčák (SK), Petra Čížková (CZ), Anna Daučíková (SK), Lucia Dovičáková (SK), Richard Fajnor (SK), Jakub Geltner (CZ), Martin Gerboc (SK), Anetta Mona Chişa (RO/SK), Patrik Illo (SK), Peter Jakubík (SK), Eva Jaroňová (CZ), Sylvia Jokelová (SK), Peter Kalmus (SK), Dorota Kenderová (SK), Peter Krištúfek (SK), Otis Laubert (SK), Matúš Lányi (SK), Anna Marešová (CZ), Maroš Rovňák (SK), Igor Ondruš (SK), Marek Schovánek (CZ), Adam Štech (CZ), Jan Švankmajer (CZ), Tibor Uhrín (SK), Matúš Zajac (SK), Jana Želibská (SK)

Kurátori
Ľudmila Kasaj Poláčková a Omar Mirza

Vernisáž
štvrtok, 13. decembra 2018 o 18.30 hod.

Trvanie výstavy:
14. 12. 2018 – 31. 3. 2019

Miesto konania
Reprezentačné sály

Na stiahnutie

Tlačová správa
Pozvánka

Mediálna odozva

Fetiše súčasnosti
[Ranné ladenie/Rádio Devín]
Infoart FM
21. 1. 2019
V galerii vystavili fetise…
V láske sme všetci fetišistami
[kultura.sme.sk]
Umenie je môj fetiš
[blog.sme.sk]
Aký je váš fetiš?
[artalk]
„Fetiše naše ne/každodenné. Čím nahradiť zmyselné chúťky ne-komoditného diváka.“ Autorka: Eva Kapsová.
[PROFIL súčasného výtvarného umenia, č. 1, 2019]

Podpora

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond je hlavným partnerom projektu.

Projekt podporilo České centrum.

Návštevník postupne v jednotlivých miestnostiach objaví, uvidí, ucíti a vychutná si rôzne kategórie fetišov: kultové a magické predmety minulosti a súčasnostifetiše tela, erotiky a módydizajn ako fetišfetiš voyeurizmu;fetišizáciu ľudských potriebfetiše zberateľské, náboženské či fetiš vône.

Ako zvedaví kurátori sa pýtame – miestami vážne, inokedy hravo či s humorom –, kým naozaj sme? Sme tými, ktorými sa javíme? Sú ľudia navonok takí ako vnútri? Ako sa prezentujeme, prejavujeme a vymedzujeme voči ostatným? Ako si budujeme vzťahy k sebe samým, k našim ľudským potrebám a k svetu naokolo?

Snahou kurátorov je cez vybrané kapitoly o fetišoch vizuálne pátrať po neškodných „úchylkách“ v našom správaní, ktoré nás na jednej strane od ostatných odlišujú, no na druhej strane mnohých ľudí nečakane a nevedomky spájajú. Výstava je ponukou našej vlastnej interpretácie týchto fenoménov, s ktorou sa návštevníci môžu, no nemusia stotožniť.

Počas trvania výstavy vyjde katalóg, ktorý bude okrem kurátorských textov a reprodukcií diel obsahovať aj príspevky od Ladislava Čarného, Petra Krištúfka, Tomáša Sedláčka, Dany Šedivej a Jana Švankmajera, ktorí sa na problematiku fetišov pozreli z rôznych uhlov pohľadu: teologického, literárneho, ekonomického, sexuologického a umeleckého.

Rada na záver: oko Veľkého Voyeura je všadeprítomné, a preto pozor – ľudia nie sú tými, ktorými sa zdajú…!

Vernisáž výstavy
Foto: Miloš Štefanka

Pohľady z výstavy
Foto: Martin Daniš

Komentované prehliadky
Foto: Martin Daniš