Plán výstav 2019 – Galéria mladých

 

21. 2. – 19. 5. 2019

Severočeská nová vlna

Autori: študenti, absolventi a pedagógovia ateliéru Fotografie, FUD, UJEP v Ústí nad Labem
Kurátorka: Silvie Milková (CZ)

Výstava studentů a absolventů ateliéru Fotografie Lukáše Jasanského nejen svým názvem, ale i samotným obsahem relativizuje zažitou striktní představu o tom, co je „dobrá“ fotografie a čím je „fotografie“ v současném uměleckém provozu a ve společnosti.

– Výstava bola vybraná z projektov zaslaných do Výzvy Nitrianskej galérie.


6. 6. – 1. 9. 2019

Limity navigácie

Autorky: Ľudmila Hrachovinová, Merzedes Šturm Lie (BE/SE)
Kurátor: Zlatka Borůvková

Spoločná kolaborácia dvoch umelkýň, v ktorej vytvoria interaktívnu inštaláciu reagujúcu na daný priestor. Autorky chcú skúmať limity a možnosti pohybu divákov po priestore a možnosti a uhly vnímania diel ako aj možnosti ich haptickej skúsenosti.

– Výstava bola vybraná z projektov zaslaných do Výzvy Nitrianskej galérie.


19. 9. – 17. 11. 2019

(Un)Natural

Autori: Anna Ročnová (CZ), Pavel Příkaský (CZ)
Kurátorka: Veronika Čechová (CZ)

Projekt predstaví dvoch výrazných zástupcov českej mladej umeleckej scény. Site-specific výstava bude vytvorená špeciálne pre priestor Galérie mladých. Hlavným cieľom výstavy je skúmanie problematiky živej prírody verzus umelej (neprirodzenej) prírody.

– Výstava bola vybraná z projektov zaslaných do Výzvy Nitrianskej galérie.


5. 12. 2019 – 1. 3. 2020

The Road to Surreal Silence

Autorka: Alexandra Barth
Kurátorka: Mária Janušová

Samostatná výstava mladej maliarky Alexandry Barth predstaví výber z jej najnovšej tvorby. Pre jej diela z posledného obdobia je charakteristická výrazná plošnosť, abstrahovanie tvarov, redukcia detailov, ako aj potlačená farebnosť – zvyčajne používa len odtiene šedej či sivočiernej. Barth sa zameriava na skúmanie vzťahov vecí a priestorov – verejných i súkromných z jej bezprostredného mestského okolia. Tieto urbánne výjavy však zobrazuje opustene, bez akéhokoľvek figurálneho prvku. Autorka prostredníctvom svojho maliarskeho štýlu, pohybujúceho sa medzi realitou a abstrakciou, a s použitím až prehnane fádnych veľkých plôch monotónnych farieb vytvára zvláštne, citlivé obrazy so psychologickým zreteľom, podobné talianskej metafyzickej maľbe a surrealizmu.