Ľudovít Jelenák — Motív z Nitry

Obrazy Ľudovíta Jelenáka sú charakteristické vyváženou kompozíciou, tmavou farebnosťou, kde z dominancie čiernej prebleskujú žiarivejšie tóny, ostrými obrysovými líniami a pastóznymi ťahmi štetca...

Inventárne číslo: O 98
Autor: Ľudovít Jelenák
Názov diela: Motív z Nitry
Datovanie: 1965
Technika: olej
Materiál: plátno
Rozmery: výška 102 cm; šírka 64 cm
Značenie: vpravo hore: Jelenák 65

Obrazy Ľudovíta Jelenáka sú charakteristické vyváženou kompozíciou, tmavou farebnosťou, kde z dominancie čiernej prebleskujú žiarivejšie tóny, ostrými obrysovými líniami a pastóznymi ťahmi štetca. Maľoval prevažne krajinu, prírodu, vidiek, poľnohospodárske motívy, ale aj mestské veduty a portréty, a to najmä žien – rôznych profesií a nálad, matky i mladé slečny. Bol autorom viacerých monumentálnych realizácií v architektúre vo forme fresiek, mozaík alebo intarzií v Nitre (napr. sklenená mozaika v študentskom domove UKF, sklené vitráže v bývalom hoteli Slovan, keramický reliéf vo Furmanskej vinárni), Topoľčanoch, Bánovciach nad Bebravou, Partizánskom či Komárne.

Panoramatických pohľadov na Nitru s jej dominantou nájdeme v zbierke Nitrianskej galérie množstvo. Olej na plátne s názvom Motív z Nitry si však zasluhuje našu pozornosť z viacerých dôvodov. Nitriansky hrad je tu zachytený z mestského parku na Sihoti z podhľadu, vďaka čomu pôsobí vskutku monumentálne. Podobne ako ďalšie Jelenákove diela z prostredia Nitry, aj tento olej bol inšpirovaný jeho dlhými prechádzkami mestom. Zaujímavé je tu prepojenie minulosti so súčasnosťou a vtedajšou spoločenskou situáciou a najmä fakt, že autor do svojho obrazu zakomponoval dielo iného nitrianskeho umelca, známeho sochára Tibora Bartfaya. Súsošie s názvom Protest proti vojne bolo odhalené len rok pred vznikom maľby v turbulentnom období studenej vojny. Zobrazuje stojacu matku odhodlanú chrániť pred hrozbou jadrovej vojny trojicu bezstarostne sa hrajúcich detí za jej chrbtom. V roku 2008 prešlo súsošie zásadnou úpravou – zmenou podstavca a odliatím detí do bronzu (pôvodné sochy boli z patinovaného epoxidu, ktorý nie je taký odolný). Od júla 2020 je socha matky demontovaná z dôvodu reštaurovania a bude nahradená bronzovým odliatkom.

Na obraze sú okrem súsošia aj siluety dvoch neznámych postáv – nájdete ich?

Ľudovít Jelenák sa narodil 30. októbra 1920 v Merašiciach neďaleko Hlohovca. V rokoch 1951 – 1956 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na oddelení figurálneho a kompozičného maliarstva u profesorov Jána Želibského, Ladislava Čemického a Jána Mudrocha. V rokoch 1959 – 1988 pôsobil na Pedagogickej fakulte v Nitre, kde bol väčšinu času vedúcim Katedry výtvarnej výchovy, ktorú zakladal. V roku 1962 sa habilitoval na docenta. Bol členom Zväzu slovenských výtvarných umelcov v Bratislave. Zomrel 9. októbra 1999 v Nitre.

Omar Mirza
November 2020