Patrik Illo — Reverse

Patrik Illo je rešpektovaným sklárskym dizajnérom doma i v zahraničí, no venuje sa aj voľnej tvorbe...

  

Inventárne číslo: F 156

Autor: Patrik Illo
Názov diela: Reverse

Datovanie: 2006/2018
Technika: kombinovaná technika (textilný objekt)
Materiál: kombinovaný materiál, textil
Rozmery: výška 36 cm; šírka 32,5 cm; hrúbka 13,5 cm
Značenie: neznačené

Patrik Illo je rešpektovaným sklárskym dizajnérom doma i v zahraničí, no venuje sa aj voľnej tvorbe. V minulosti pracoval s materiálmi ako textil, koža a plyš a s objektmi (oblečenie, hračky, športové pomôcky) pochádzajúcimi z dizajnérskeho prostredia, ktoré vtipnými posunmi ich funkcie a významov dával do nových, často prekvapivých súvislostí. V súčasnosti vo voľnom umení využíva častejšie tvarované a liate sklo, z ktorého v kombinácii s inými materiálmi vytvára priestorové objekty a inštalácie. To, čo je typické pre jeho dizajnérsku tvorbu, nachádzame aj v jeho voľnom umení: inteligentný humor, hravosť, vyvolávanie šteklivých rozpakov, ale aj vysoký dôraz na funkciu a dokonalé technické spracovanie.

Objekt Reverse zo zbierky Nitrianskej galérie bol nanovo vytvorený špeciálne pre výstavu Fetiše súčasnosti, ktorú v Reprezentačných sálach Nitrianskej galérie od 13. decembra 2018 do 31. marca 2019 kurátorsky pripravili Ľudmila Kasaj Poláčková a Omar Mirza. V podstate ide o plyšového medvedíka, ktorý je však, ako názov napovedá (reverse v preklade z angličtiny znamená obrátený alebo naopak), naruby – mäkký hnedý plyš je dnu, lesklý hladký červený satén je na vrchu. Pomocou zipsu nám macík (po)odhaľuje svoje útroby, jeho vyzývavý otvor nás nabáda hladkať ho, maznať sa s ním. Táto prevrátená hra s materiálmi je hrou s významami a s vnímaním diváka, ktorej cieľom je zneistiť tradičné chápanie funkcie každodenného predmetu. Z detskej hračky sa stáva hračka pre dospelých – jemne lascívny, fetišistický objekt.

Patrik Illo sa narodil 16. novembra 1973 v Považskej Bystrici. V rokoch 1988 – 1992 študoval na Strednom odbornom učilišti sklárskom v Lednických Rovniach. V rokoch 1992 – 1998 študoval na Oddelení sklárskeho výtvarníctva (doc. Juraj Gavula) a v Intermediálnom ateliéri na Katedre maľby (prof. Ladislav Čarný) na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Počas štúdia absolvoval študijné pobyty vo Veľkej Británii a v Taliansku, v roku 1999 v Cité internationale des Arts v Paríži. Je nositeľom viacerých ocenení a čestných uznaní za dizajn (napríklad Design Plus na medzinárodnom veľtrhu Ambiente 2006 v nemeckom Frankfurte, alebo Prize for the Best Design na China Daily-Use Articles Trade Fair 2014 v Šanghaji). V roku 2007 bol finalistom Ceny Oskára Čepana. Od roku 2010 je vedúcim Ateliéru Sklo na VŠVU. V rokoch 1998 – 2006 pracoval ako interný dizajnér v sklárni Rona, a. s., Lednické Rovne, kde od roku 2008 pôsobí ako externý hlavný dizajnér a vedúci inovačnej komisie. Navrhoval aj pre sklárne v Českej republike (Moser Květná, Bohemia Crystalex Trading) a v rokoch 2006 – 2009 pôsobil ako dizajnér poľskej sklárne Krosno. Venuje sa dizajnu skla, experimentálnemu dizajnu, tvorbe objektov a inštalácií, ako aj kurátorskej činnosti. Navrhol mnoho súprav a typov stolovacieho a úžitkového skla, navrhol a realizoval napríklad aj objekty do ceny Biela kocka, ktorú každoročne udeľuje Rada galérií Slovenska. Žije v Považskej Bystrici a v Bratislave.

Omar Mirza
február 2020

Nákup akvizície finančne podporil Nitriansky samosprávny kraj v roku 2019.

Dielu sme sa venovali aj v rámci cyklu bezgaleristi: