Emőke Vargová — Autoportrét

Emőke Vargová sa venuje maľbe, tvorbe objektov a inštalácií. Využíva netradičné materiály ako vosk a parafín, hračkárske plastové figúrky, rôzne nájdené predmety, používa textil, drevo, papier, alebo plastové transparentné materiály...

virtuálna galéria

Inv. č. F-35

Autor: Emőke Vargová
Názov diela: Autoportrét
Rok vzniku: 1999
Technika: kombinovaná technika
Materiál: kombinovaný materiál
Rozmery: 70 x 100 cm
Značenie: neznačené

Emőke Vargová sa venuje maľbe, tvorbe objektov a inštalácií. Využíva netradičné materiály ako vosk a parafín, hračkárske plastové figúrky, rôzne nájdené predmety, používa textil, drevo, papier, alebo plastové transparentné materiály. Jej tvorba sa vyznačuje jemnou a nevtieravou ženskosťou, témy čerpá z bežného a osobného života. Po ranom maliarskom období sa v 90. rokoch venuje priestorovým inštaláciám, pracuje s konceptuálnym myslením a objektom, pričom sa zaoberá uvažovaním o ženách skôr celospoločensky. Po roku 2000 sa vracia k závesnému obrazu, jej myslenie ostáva silne svojské, ženské, no inšpiruje sa skôr vlastným životom a skúsenosťami.

Autoportrét je dielo, ktoré by sme mohli formálne zaradiť niekde medzi šitý obraz a mäkkú plastiku. Kusy látok rôznych farieb a rozmerov zašitých v priehľadnom igelite doplnených o kresbovú linku vytvorenú šijacím strojom vytvárajú portrét autorky, zvrásnený povrch obrazu vytvára reliéfnu ilúziu priestoru.

Toto dielo patrí do oblasti tvorby, v ktorej sa Vargová zaoberá esenciálnou femininitou, tematizovanou prostredníctvom využitia ručných prác, odkazujúc na tradičnú ľudovú výšivku ako archetypálne vyjadrenie kreativity slovenských žien. Použitím netradičného materiálu (umelej hmoty) a zobrazením samej seba autorka ironizuje typicky ženskú ručnú prácu, jej ikonografiu a materiálovú a významovú podstatu a posúva ju do nových kontextov.

Nenútene, so sebairóniou a bez výrazných feministických narážok nám autorka predostiera svoje vlastné ja, zahalené v kapucni a za „závojom“ z igelitu, ktorého zobrazenie je v rozpore s idealizovaným a takmer kanonickým zobrazovaním, či skôr odhaľovaním, „ženskej krásy“ v médiách.

EMŐKE VARGOVÁ sa narodila v roku 1965 v Dunajskej Strede. V rokoch 1984-1991 študovala na Katedre maľby Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, kde dnes pôsobí ako pedagogička. V roku 1992 jej bola udelená Cena Martina Benku, v roku 1999 vyhrala cenu Mladý slovenský výtvarník roka. Zúčastnila sa mnohých výstav doma i v zahraničí. Žije a pracuje v Bratislave.

Omar Mirza


Akvizíciu z verejných zdrojov podporilo MKSR