Informácie

Autorka výstavy 
Ivana Šáteková

Komisár výstavy
Omar Mirza

Vernisáž výstavy
6. 6. 2019 o 18.00 hod.

Trvanie výstavy 
7. 6. – 31. 8. 2019

Miesto výstavy 
Salón Nitrianskej galérie

Mediálna odozva

V nitre sa odkrývajú skutočné…[nitra.dnes]
Výtvarníčka ukázala… [mynitra]
Kultúrny denník [rtvs]
TV Nitrička
Naozaj skutočné… [nitrianskyhlasnik]

Na stiahnutie

Pozvánka
Tlačová správa

Slováci sú starobylý národ, ktorého dejiny sú omnoho veľkolepejšie, siahajú ešte hlbšie do minulosti a dotýkajú sa oveľa väčšej časti sveta, než sú dnes mnohí „historici“ ochotní pripustiť. Zámerom výstavy Skutočné dejiny Slovákov v Nitrianskej galérii je na základe najaktuálnejších vedeckých poznatkov ilustrovať vybrané udalosti a oblasti z našej histórie, o ktorých učebnice dejepisu zámerne mlčia.

Expozícia je členená do troch celkov: „Slovania/Slováci v premenách času“, „Nevyjasnené úmrtia našich velikánov“ a „Skryté pozadie udalostí dnešných dní“. Na základe rôznych artefaktov, objektov, nákresov, fotografií a máp, zrekonštruovaných či dochovaných archívnych dokumentov a audiovizuálnych záznamov prinášame návštevníkom všetkých vekových skupín množstvo unikátnych dôkazov svedčiacich o inakosti našich dejín.

V prvej časti výstavy vás jej autorka zavedie do najhlbšej minulosti ľudstva. Zistíte napríklad, kam sa podela lebka nášho gánovského neandertálca či prečo boli Uhri vlastne Slováci a akú rolu v tom zohrali úhory. Dozviete sa pravú príčinu príchodu Cyrila a Metoda, uvidíte prvý Petrošekel nájdený na našom území a budete môcť obdivovať krásu slovenských žien zachytenú v soškách paleolitických venuší. Návštevníci budú môcť dokonca hlasovať za tú najkrajšiu, pričom na konci výstavy jedného z nich vyžrebujeme a odmeníme hodnotnou cenou.

Druhá časť výstavy vrhá nové svetlo na tragické úmrtia troch najväčších Slovákov novodobých dejín, ktoré dodnes zostávajú zahalené rúškom tajomstva. Ako a prečo zahynuli Štúr, Štefánik a Dubček? Prednedávnom sme oslávili 100. výročie smrti „Najväčšieho Slováka“ Milana Rastislava Štefánika. Pri tejto príležitosti poodhalíme nové poznatky o tejto tragédii. 

Posledná časť výstavy sa zaoberá aktuálnym spoločenským dianím a jeho pozadím, ktoré pre väčšinu ľudí aj zásluhou manistreamových médií ostáva skryté. Veľkoformátová nástenná infografika ukáže nečakané prepojenia hlavných aktérov týchto udalostí. Rôzne artefakty, predmety a modely vo vitrínach objasnia, že nie je všetko tak, ako sa nám to snažia nahovoriť.

Ivana Šáteková (*1984) je absolventkou VŠVU v Bratislave. V roku 2013 sa stala finalistkou Essl Art Award, v roku 2014 jej bola udelená Cena Nadácie Tatra banky. Je členkou kresliarskeho tria Dzive a spolupracuje na časopise pre deti Bublina. Vo svojej tvorbe sa venuje slovenskej histórii, folklóru, ľudovým tradíciám, ale aj súčasným témam, akými sú hľadanie si miesta mladých ľudí v dnešnom svete, sloboda slova v mediálnom a internetovom priestore či postavenie žien v spoločnosti. Nie je náhoda, že pre svoju prvú samostatnú výstavu v Nitre, ktorá je jedným z najdôležitejších centier našej minulosti, pripravila práve tento špeciálny, úplne nový projekt venujúci sa slovenským dejinám.

Vernisáž výstavy
Foto: Martin Daniš

Pohľady z výstavy
Foto: Martin Daniš