Fetiše súčasnosti

Katalóg k výstave

          

Publikácia vo forme zborníka bola vydaná ku kurátorskému výstavnému projektu Fetiše súčasnosti, ktorý sa uskutočnil v Reprezentačných sálach Nitrianskej galérie v termíne 14. 12. 2018 – 31. 3. 2019. Výstava predstavila diela slovenských a českých výtvarníkov, dizajnérov, spisovateľov a filmárov reagujúcich na rôzne témy a podoby fetišov, fetišizmu a fetišizácie v súčasnej spoločnosti.

Dvojjazyčný, slovensko-anglický katalóg prináša „návod“, ako čítať niektoré aktuálne spoločenské fenomény týkajúce sa fetišov, ktoré boli prezentované na výstave. Je teda akýmsi teoretickým rozšírením vizuálnej časti tohto kurátorského projektu. Katalóg obsahuje texty kurátorov výstavy Ľudmily Kasaj Poláčkovej a Omara Mirzu, sexuologičky Dany Šedivej, makroekonóma Tomáša Sedláčka, umelca a didaktika Ladislava Čarného, ako aj texty približujúce inšpiračné zdroje umelca Igora Ondruša, či poviedku spisovateľa Petra Krištúfka. Apendix publikácie má formu malého slovníka na každodenné použitie.

Publikácia okrem dokumentačnej funkcie výstavy svojím vizuálom sleduje súčasné trendy v grafickom dizajne. Svojím interdisciplinárnym textovým rozmerom má ambície intuitívne priblížiť a poukázať na význam, potrebu, či zbytočnosť ľudských obsesií, (ne)škodných úchyliek a rituálov.

Autori konceptu: Ľudmila Kasaj Poláčková a Omar Mirza
Autori textov: Ľudmila Kasaj Poláčková, Omar Mirza, Jan Švankmajer, Dana Šedivá, Tomáš Sedláček, Ladislav Čarný, Igor Ondruš, Peter Krištúfek
Grafický dizajn: Filip Jurković
Vydavateľ:Nitrianska galéria, 2018
ISBN: 978-80-85746-82-2
Náklad: 300 ks
Počet strán: 144
Predajná cena: 2 €


Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond je hlavným partnerom projektu.Publikácia reprezentuje výlučne názor autora a fond nezodpovedá za jej obsah publikácie.