V dielach Jara Kyšu môže byť hrdinom človek, miesto, zviera, vec. Každý z nás má totiž potenciál spáchať hrdinský čin...
Jaroslav Kyša
Miesto konania výstavy: Galéria mladých – Nitrianska galéria
Župné nám. 3, 949 01 Nitra
Trvanie výstavy: 21. 12. 2011 – 12. 2. 2012
Vernisáž: streda, 21. decembra 2011 o 17:00
Kurátor: Omar Mirza
Po vernisáži sa uskutoční diskusia s autorom v rámci projektu Večery výtvarných reflexií.
Pomníky sa stavajú historicky dôležitým udalostiam alebo osobnostiam – na pripomenutie si významných hrdinov a ich hrdinských skutkov. Predpokladom správneho pomníka, ktorý je väčšinou monumentálnym sochárskym dielom, je okrem iného aj to, že je z trvácneho materiálu, aby si aj budúce generácie na veky vekov pamätali, prečo a pre koho stojí. Vnímanie mnohých historických udalostí a dejateľov sa však časom mení, preto opätovne, a najmä pri zmenách režimov, zažívame búranie sôch, pomníkov a pamätníkov, ktoré sú symbolmi doby, s ktorou už nesúhlasíme. Prečo však nestaviame pomníky obyčajným ľuďom, všedným príbehom a každodenným udalostiam? Tieto by predsa boli univerzálne a nik by ich nemusel búrať…
Socha v dnešnej dobe už nemusí byť len trojdimenzionálne, materiálové a trvalé dielo, ale napríklad aj situácia, realizovaná v priestore, resp. na špecifickom mieste. V prenesenom význame je to vlastne príbeh odohrávajúci sa v trojdimenzionálnej realite, ktorého hrdinom môže byť ktokoľvek a čokoľvek, záleží už len na imaginácii autora.
Jaroslav Kyša je sochár, ktorý okrem „tradičných“ sôch vytvára efemérne situácie, nenápadne zasahujúce do verejného priestoru, kriticky a s vtipom komentujúce spoločenské a politické pomery, našu všednú prítomnosť a zabudnutú minulosť. Vytváraním často až absurdných situácií len podčiarkuje skutočnú absurditu nášho života a akoby ledabolo upozorňuje na veci, ktoré sú tak očividné, že ich už ani nevidíme. Pod banálnym povrchom jeho nečakaných a na prvý pohľad zbytočných intervencií do každodennej reality sa však skrýva veľmi (c)hutná plnka. Kyša pracuje s lokálnymi špecifikami a pamäťou miesta, pričom hľadá udalosti a odkrýva vrstvy, na ktoré by ľudia radšej zabudli. Buď sa „priživuje“ na nájdených situáciách, alebo inscenuje a režíruje vlastné mikropríbehy. Zaujíma ho všednosť výnimočnosti a výnimočnosť všednosti.
V dielach Jara Kyšu môže byť hrdinom človek, miesto, zviera, vec. Každý z nás má totiž potenciál spáchať hrdinský čin. No aj v bežnom živote sme hrdinami našich každodenných drobných skutkov. Každý z nás je rovnako výnimočný a rovnako nepodstatný. Záleží od uhla pohľadu. Ľudstvo je pre vesmír zanedbateľným zrniečkom piesku, no ľudia sú pre samých seba často stredobodom vesmíru.
Názov výstavy „Všetci sme hrdinovia“ je ambivalentný a mnohovýznamový podobne ako vystavené diela. Všetci sme hrdinovia našich vlastných príbehov, no môžeme byť zároveň aj hrdinami, či dokonca spolutvorcami Kyšových diel. Kyša stavia anti-monumentálne pamätníky a pomníky udalostiam, situáciám, ale aj obyčajným predmetom, ktoré sme prestali vnímať ako výnimočné. A pritom výnimočné je už len to, že tu vôbec sme…
Jaroslav Kyša sa narodil v roku 1981 v Žiline. V rokoch 2000-2007 študoval na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach v Ateliéri slobodnej kreativity 3D (prof. Juraj Bartusz). Okrem Slovenska vystavoval v Českej republike, Maďarsku, Lotyšsku, Nemecku, Anglicku a Japonsku. V roku 2004 sa stal finalistom Ceny Oskára Čepana, tohto roku vyhral medzinárodnú cenu Szpilman Award. V súčasnosti žije, tvorí a pracuje v Londýne.
ohlasy: