Kurátorka
Marianna Brinzová

Termín výstavy
20. 10. – 20. 11. 2016

Vernisáž
štvrtok, 20.10. 2016 o 18.00 

Miesto konania
Bunker
Na stiahnutie

Tlačová správa [pdf]
Pozvánka [pdf]
Mediálna odozva

War is a business... (AtelierArtMag)
Výbuchy dronov... (MY)
Vernisáž výstavy:

               

Klaudia Korbeličová — Vojna je obchodný model

Hlavnými aktérmi site-specific inštalácie sú modely dronov, ako symboly nástroja moci, politiky a dozerania...

War Is a Business Model je samostatnou výstavou Klaudie Korbeličovej, ktorá vychádza nie len z priestorovej dispozície Bunkra, ale i jeho minulého určenia (ako stavby CO). Klaudia Korbeličová (*1990) je študentkou 6. ročníka v ateliéri Sochařství 1 na FaVU VUT v Brne. Téma výstavy nadväzuje na jej dlhodobejší autorský program.

Hlavnými aktérmi site-specific inštalácie War Is a Business Model sú modely dronov, ako symboly nástroja moci, politiky a dozerania. Ich účel je rozmanitý, avšak autorka sa zaujíma najmä o ich technologické manipulovanie, pri ktorom sú zneužívané na ostreľovanie, získavanie informácií, mapovanie prostredia a narúšanie súkromia. Drony ako synonymum nášho „bezpečia“ v boji proti terorizmu, no zároveň akýsi predobraz racionálnej a chladnej budúcnosti. Nech k nim zaujmeme akýkoľvek postoj, ide predovšetkým o sľubne rozvíjajúcu sa technológiu a biznis. Autorka sa ich určenie snaží ironizovať, zneškodniť potenciálnu hrozbu a teror nastupujúcej technológie. Drony transformuje do média čokolády s odkazom na konzum, reklamu a pop kultúru. Ich pôvodný dozerajúci pohľad sa otáča proti nim. Sami sa stávajú objektom aktu sledovania, predstáv a zneužitia. Znehybnené čokoládové modely sú okrem ironizujúceho média vystavené i explózii, ktorá spôsobuje ich následnú deštrukciu. Akt je narážkou na „vojnu s čistými rukami”. Na stav pred kliknutím (stlačením spúšte) a „po” z bezpečia úkrytu, či prenesene z pohodlia domova za monitorom počítača. Nosnou myšlienkou výstavy „Vojna je obchodný model“ je akt zneužitia vedy a technológie na mocenské a komerčné účely a ich reálne hrozby v každodennom živote.

V rámci vernisáže výstavy sa odohrá performancia s riadeným výbuchom a následným zadymením priestorov Bunkra. Performatívny prvok bude podnecovať divákov k evakuácii.

Marianna Brinzová


Pohľady z výstavy:

                   

Pohľady z výstavy (foto: Lenka Lukačovičová):

                  


Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond je hlavným partnerom projektu.