10.12.2008

18.01.2009

Galéria mladých – Nitrianska galéria, Župné námestie 3, Nitra

SUPER Hi-Fi STEREO VIDEO a VIDEOHLUK

Výstava SUPER Hi-Fi STEREO VIDEO predstavuje neskrývane subjektívny kurátorský výber zo slovenského študentského videoartu...

Peter Barényi, Tomáš Benedikovič, Peter Homola & Peter Korecký, Andrea Kalinová, Richard Kitta, Beáta Kolbašovská & Hana Hutníková, Peter Krupa, Svetlana Mihalj, Juraj Ondráš, Martin Palkov, Petra Antony (Veselá), Erik Sikora, Viliam Slaminka

Miesto konania výstavy: Galéria mladých + Bunker, Nitrianska galéria, Župné nám. 3, 949 01 Nitra
Otvorenie výstavy: streda 10. 12. 2008
Trvanie výstavy: Výstavy potrvajú do 18. 1. 2009

Kurátor: Katarína Gatialová, Omar Mirza a spolupráca Pavol Prekop

Otvárací program: streda 10. 12. 2008:

17:00 vernisáž výstavy SUPER Hi-Fi STEREO VIDEO v Galérii mladých
17:30 vernisáž výstavy VIDEOHLUK v Bunkri
18:00 Večery výtvarných reflexií / stretnutie s vystavujúcimi výtvarníkmi
19:00 koncert v Bunkri: SIGI TOBIAS (šumivé popíky), visual = Quick Basic

Výstavy potrvajú do 18. 1. 2009

Výstava Videohluk sa koná v rámci projektu Galéria mladých kurátorov.

Realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

––––––––––

SUPER Hi-Fi STEREO VIDEO

Kurátor: Omar Mirza

Výstava SUPER Hi-Fi STEREO VIDEO predstavuje neskrývane subjektívny kurátorský výber zo slovenského študentského videoartu. Je protikladom k veľkým prierezovým výstavám či prešpekulovaným konceptom, kde sa v množstve vystavených videí divák často stráca a nie je schopný všetky diela naplno vnímať. Tento výber, ktorého kompletné sledovanie divákovi nezaberie viac ako hodinu, predstavuje rôzne druhy pohyblivých obrázkov: od ledva minútových „jednohubiek“, cez kratšie humorné videá, až po dvadsaťpäťminútový, jemne mystifikačný dokument. Hlavnou ideou výstavy je dať samotnému divákovi možnosť vybrať si z pestrej ponuky len to, na čo má naozaj chuť.

VIDEOHLUK

Kurátorka: Katarína Gatialová, spolupráca: Pavol Prekop

Typickým znakom expozícií súčasného umenia sú prekrývajúce sa, nesúvisiace “hluky” z rôznych častí výstavného priestoru. Kurátori málokedy do hĺbky zvažujú psychické pôsobenie týchto zvukových zhlukov. Väčšinou sa jedná len o nejakú pridanú hodnotu výstavy, prvok odstrašujúci citlivejších návštevníkov, prípadne nočnú moru pre tety strážiace výstavu. Každý návštevník je však vystavený týmto vplyvom, a či už vedome, alebo nevedome hodnotí výstavu aj na základe sluchových vnemov.

Projekt VIDEOHLUK sa neskrývane priživuje na paralelnej výstave SUPER Hi-Fi STEREO VIDEO v Galérii mladých. Videá z tejto výstavy si divák môže druhý krát iba “vypočuť” v podzemnom priestore galérie Bunker. Zvukové stopy videí sa ocitajú v nových súvislostiach a vytvárajú prostredie, v ktorom sú do najvyššej možnej miery eliminované vizuálne podnety. Výstava je hlukovou priestorovou hrou, ktorá upozorňuje na často zanedbané zvukové prostredie výstav súčasného umenia.

Super HI-FI/Videohluk (1)Super HI-FI/Videohluk (2)Super HI-FI/Videohluk (3)Super HI-FI/Videohluk (4)Super HI-FI/Videohluk (5)Super HI-FI/Videohluk (6)Super HI-FI/Videohluk (7)Super HI-FI/Videohluk (8)Super HI-FI/Videohluk (9)Super HI-FI/Videohluk (10)Super HI-FI/Videohluk (11)Super HI-FI/Videohluk (12)Super HI-FI/Videohluk (13)