• Agnes Meyer-Brandis (DE)
 • Antal Lakner (HU)
 • Cornelia Parker (UK)
 • Jan Pfeiffer (CZ)
 • Jonáš Gruska (SK)
 • Katarína Poliačiková (SK)
 • Michaela Ľuptáková & Jakub Gulyás (SK)
 • Richard Loskot (CZ)
 • Roman Ondák (SK)
 • Sašo Sedlaček (SI)
 • Tomáš Džadoň (SK)
 • Olga Staníková (CZ)
 • Omar Mirza (SK)

štvrtok, 5. decembra 2013 o 18:00 SEČ

05.12.2013

02.02.2014

Reprezentačné sály - Nitrianska galéria, Župné námestie 3, Nitra

SKÚSIME TO CEZ VESMÍR

Medzinárodný výstavný projekt Skúsime to cez vesmír je pestrým, z časti vážnym, z časti vtipným výberom rôznych umeleckých prístupov, ktorý zahŕňa fotografie, videá, objekty, zvukové a interaktívne inštalácie, či dokonca reálne prístroje slúžiace na výskum.

Sprievodná akcia výstavy pod názvom Vesmír pre všetkých (15. január 2014)

cez_vesmir

SKÚSIME TO CEZ VESMÍR

Špeciálna misia Nitrianskej galérie do neprebádaných končín nášho univerza

Kozmonauti (vystavujúci umelci):
Tomáš Džadoň (SK), Jonáš Gruska (SK), Antal Lakner (HU), Richard Loskot (CZ), Michaela Ľuptáková & Jakub Gulyás (SK), Agnes Meyer-Brandis (DE), Roman Ondák (SK), Cornelia Parker (UK), Jan Pfeiffer (CZ), Katarína Poliačiková (SK), Sašo Sedlaček (SI), Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity

Riadiace stredisko (kurátori):
Omar Mirza (SK) & Olga Staníková (CZ)

Štart rakety (vernisáž výstavy): štvrtok, 5. decembra 2013 o 18:00 SEČ
Plánované pristátie (výstava potrvá do): 2. februára 2014
Kozmodróm (miesto konania): Nitrianska galéria, Župné námestie 3, 949 01 Nitra, Slovensko (GPS: 48.315703, 18.085458)

________________________________

Vesmír bol pre človeka od nepamäti fascinujúci. Nekonečný, krásny a tajomný, je zdrojom pre našu fantáziu, hybnou silou vedy a výskumu, priestorom pre realizáciu našich kolonizačných a dobyvačných ambícií. Je utopickým útočiskom pred pozemskými problémami, no v jeho útrobách číha aj naša budúca záhuba. Je však možné, že oveľa skôr, než do Zeme narazí obrovský meteorit, alebo nás napadnú mimozemšťania, si našu planétu úspešne zničíme aj sami.

Medzinárodný výstavný projekt Skúsime to cez vesmír je pestrým, z časti vážnym, z časti vtipným výberom rôznych umeleckých prístupov, ktorý zahŕňa fotografie, videá, objekty, zvukové a interaktívne inštalácie, či dokonca reálne prístroje slúžiace na výskum. Ide tu o kurátorskú sondu do nekonečného vesmíru, preto výstava nemá ambíciu ponúknuť komplexný pohľad na túto problematiku, ale na základe niekoľkých výrazných diel, z ktorých niektoré vznikli priamo pre výstavu, načrtnúť otázky, prípadne ponúknuť možné odpovede.

V známej piesni od Tublatanky, od ktorej si výstava prepožičala svoj názov, sa spieva o úteku do vesmíru, na vesmírnom korábe, preč od sveta, kde „vojna trvá sedem rokov“, o úteku tam, „kde niet vojakov“. Jedným z motívov výstavy je problematika tzv. eskapizmu, čiže úteku pred pozemskými problémami do zdanlivo bezpečných diaľav univerza, no výstava sa snaží ponúknuť aj iný uhoľ pohľadu na náš život tu, na Zemi. Ako spomínali viacerí kozmonauti, ktorí ako jediní z nás mali možnosť vidieť Zem z vesmíru, pohľad na našu planétu z diaľky je natoľko fascinujúci, že dokáže zmeniť nazeranie na všetky udalosti „na mravenisku tam dole“. Takýto odstup umožňuje radikálne prehodnotiť priority a zosmiešňuje mnohé problémy jednotlivcov i celej spoločnosti.

Odkedy si ľudstvo začalo uvedomovať svoju jedinečnosť na Zemi, začali nás trápiť myšlienky na našu menejcennosť v rámci vesmíru. Aké je teda naše miesto v ňom? Platí antropický princíp, alebo sme tu úplnou náhodou? Ako sa vnímame vo vzťahu k vesmíru, k Zemi a k sebe samým? A aký by z nás mali dojem civilizácie prichádzajúce z odľahlých kútov časopriestoru?

K výstave vychádza katalóg vo forme novín s názvom Vesmírny večerník, ktorý čitateľom ponúka články a zaujímavosti o vesmíre, pohľad do sveta intergalaktickej módy a ďalšie záhadné i zábavné rubriky, v ktorých sa podobne ako v správnom sci-fi filme mieša realita s fikciou. Okrem toho sme pre širokú verejnosť pripravili rôzne sprievodné podujatia (filmový večer, prednášky, nafukovacie planetárium), o ktorých sa dozviete viac, ak kliknete na tento odkaz.


Fotografie z vernisáže:

vernisaz_ (4) vernisaz_ (5) vernisaz_ (6) vernisaz_ (7) vernisaz_ (8) vernisaz_ (9) vernisaz_ (10) vernisaz_ (11) vernisaz_ (12) vernisaz_ (13) vernisaz_ (14) vernisaz_ (15) vernisaz_ (16) vernisaz_ (17)

Fotografie výstavy:

vystava (1) vystava (2) vystava (3) vystava (4) vystava (5) vystava (6) vystava (7) vystava (8) vystava (9) vystava (10) vystava (11) vystava (12) vystava (13) vystava (14) vystava (15) vystava (16) vystava (17) vystava (18) vystava (19) vystava (20) vystava (21) vystava (22) vystava (23) vystava (24) vystava (25) vystava (26) vystava (27) vystava (28) vystava (29) vystava (30) vystava (31) vystava (32) vystava (33) vystava (34) vystava (35) vystava (36) vystava (37) vystava (38) vystava (39) vystava (40) vystava (41) vystava (42) vystava (43) vystava (44) vystava (45) vystava (46) vystava (47) vystava (48) vystava (49)