Autor:
Andrej Kolenčík

Kurátor:
Omar Mirza

Vernisáž výstavy:
štvrtok, 15. novembra o 18:00

Trvanie výstavy:
16. 11. 2018 – 27. 1. 2019

Miesto konania:
Bunker


Mediálna odozva

Odvrátená strana raja [regina]
Správy RTVS
infoart FM
Na stiahnutie

Pozvánka
Tlačová správa
Vernisáž výstavy:

            

Odvrátená strana raja

„Bude to radosť iná, bude to smútok.“
– I. G., ex-prezident

Keď Charles Baudelaire v knihe Umelé raje z roku 1860 opisuje stavy, aké navodzujú hašiš, ópium a víno, tak svojich čitateľov zároveň varuje pred ničivými následkami ilúzie slasti, ktorú tieto drogy vytvárajú. Keď Andrej Kolenčík v Bunkri Nitrianskej galérie v roku 2018 vytvára výstavu s názvom Odvrátená strana raja, reaguje na realitu, v ktorej žije(me). Poukazuje na naše každodenné umelé raje, ktoré sa nám vedome i podvedome vlievajú do žíl. Na odvrátenú stranu ilúzií o dokonalosti, výkonnosti, túžbach a potrebách, o jediných správnych názoroch a ideáloch krásy, ktoré na nás svietia z obrazoviek a bilbordov.

Máme sa tu u nás ako v raji. Teda, mohli by sme. Na opačnej, odvrátenej strane sveta ľudia trpia. Aj preto, lebo chceme jahody v zime. Sme klamaní, sklamaní, klameme samých seba i ostatných. Vždy si nájdeme čas mrhať časom na to, aby sme s ničím nič neurobili. Len sa sťažujeme. No máme na výber. Každá minca má dve strany – dobro má zlo, krása má škaredosť, normálnosť má zvrátenosť. Často si však vyberáme presný opak toho, čo naozaj chceme.

Andrej Kolenčík na prvej samostatnej výstave v Nitre predstavuje svoje videnie sveta a aktuálnej spoločenskej situácie. Jeho uhol pohľadu sa niekomu môže zdať nečakaný, divný, odvrátený, možno až zvrátený. Je to však pohľad autentický a úprimný. Špeciálne pre postapokalyptický priestor Bunkra vytvoril multimediálny environment, rajskú záhradu podzemných rozkoší, postedenské prostredie postfaktickej doby. Postkomiks, postgraffiti, postgrafický postdizajn, postumenie… to všetko a omnoho viac a možno aj niečo úplne iné nájdete v organickej sieti zo spletí útržkov statických i pohyblivých obrázkov, objektov, ruchov a hlukov, na stenách, na projekciách a obrazovkách, v priestore reálnom i ireálnom, v čase vrátenom či odvrátenom.

„Bude to riadne peklo!“ – O. M., kurátor.

Andrej Kolenčík (1984, Bratislava), známy aj ako Admirál, je filmový režisér a výtvarník. Na ŠÚV Josefa Vydru študoval grafický dizajn, na VŠMU študoval animovanú tvorbu, na VŠVU absolvoval stáž na voľnej grafike. Venuje sa réžii hraných, animovaných a dokumentárnych filmov, videoklipom a reklame. Ako výtvarník sa zaoberá ilustráciou a dizajnom. Je spoluzakladateľom festivalu Fest Anča a šesť rokov pôsobil ako jeho programový dramaturg. V roku 2014 ho vybrali z viac ako 4000 uchádzačov na podujatie Berlinale Talents. Jeho filmy boli ocenené na filmových festivaloch doma i v zahraničí (napr. Zlaté vajce na festivale Emira Kusturicu v Srbsku; Slnko v sieti za krátky film Výstava). Od roku 2015 funguje pod vlastnou produkčnou spoločnosťou Admiral Films. Žije a tvorí v Bratislave. Jeho tvorbu si môžete pozrieť na www.kolencik.org.


K výstave sme vydali maľovanku s vybranými kresbami, ktoré sú súčasťou výstavy. Maľovanka je voľne dostupná – návštevníci si tak môžu dotvoriť tieto diela podľa vlastnej fantázie.

    


Pohľady z výstavy: