Autori:
Filip Sabol, Michal Turkovič

Kurátorka:
Simona Bérešová

Termín konania:
16. 3. – 30. 4. 2017

Vernisáž:
štvrtok, 16. marca 2017 o 18:00

Miesto konania: Bunker
Na stiahnutie:

Pozvánka
Tlačová správa
Mediálne ohlasy:

Minuli 40 sprejov... (MY)
Vernisáž výstavy:

               

Oči ulíc vidia všetko

Čo sa stane, keď sa ulica dostane do galérie?

Čo sa stane, keď sa ulica dostane do galérie? Keď sa vo výstavnom priestore namiesto niečoho esteticky zaujímavého, výnimočného, ako to väčšina ľudí očakáva, objaví špina ulice? Keď sa tam miesto umenia ukážu počmárané steny, smeti, piktogramy, reklamy či značky? Veci, ktoré nás obklopujú každý deň pri ceste do práce, do školy, do obchodu či domov. Veci, ktoré niektorým vadia, iní ich považujú za pekné. Veci, medzi ktorými mestský človek prirodzene žije a naučil sa ich nevidieť, nepočuť a necítiť.

Keď sa nečakane stretneme s ulicou v interiéri známej galérie (hoci v netypickom priestore, akým je Bunker), môže to viesť k zamysleniu sa nad týmto urbánnym priestorom. Možno si práve v galérii uvedomíme, že ulica je miestom kontaktov a zároveň anonymity. Že je miestom náhodných stretnutí najrôznejších svetov, pozitívnych aj negatívnych. A že aj my sami sme súčasťou ulice a môžeme sa podieľať na tom, ako vyzerá.

Výstava Oči ulíc vidia všetko predstavuje pohľad maliara na ulicu. Lepšie povedané dvoch maliarov, Filipa Sabola (1989) a Michala Turkoviča (1987). Obaja sú absolventmi ateliéru maľby Ivana Csudaia na VŠVU v Bratislave, no nikdy sa nepohybovali iba v akademickom prostredí, ale sú aj aktívnou súčasťou bratislavskej gra ti scény. Urbánne témy sa v ich tvorbe objavujú už od študentských čias: tak ako mesto a ulicu vnášali do svojho umenia, tak aj umenie vnášali do ulíc mesta. Podobnú stratégiu si zvolili aj pri tejto výstave, v rámci ktorej sa však odpútali od pre nich charakteristickej maliarskej praxe, a miesto umenia priniesli do galérie inštaláciu evokujúcu mestské ulice. Otvárajú tým polemiku zameranú nielen na mesto, ale aj na charakter umeleckého diela, a večnú otázku „je toto umenie?“

Simona Bérešová


Pohľady z výstavy:

                


Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond je hlavným partnerom projektu.