Dizajnéri kolekcie:
Mária Bujňáková, Matej Dubiš, Natália Hoosová, Miro Král, Štefan Nosko, Mária Pospíšilová, Terézia Rapčanová, Zuzana Šišovská

Autori projektu:
Peter Olah, Lars Kemper

Riaditeľka projektu:
Michala Lipková

Odborní lektori workshopu Lost&Found:
Andrej Olah, Peter Papp

PR+media: Katarína Trnovská
Patrón projektu: Milan Lukáč

Vernisáž výstavy:
10.12.2014 o 18.00 hod.

Trvanie výstavy: 25.1.2015

Miesto konania: Salón NG
Župné námestie 3
Nitra
Zo starých vecí sú dizajnérske solitéry (nitra.sme.sk)
Vernisáž výstavy:

        
Fotografie výstavy:

flowers_ (13) flowers_ (14) flowers_ (15) flowers_ (16) flowers_ (17) flowers_ (18) flowers_ (19) flowers_ (20) flowers_ (21) flowers_ (22) flowers_ (23) flowers_ (24) flowers_ (25) flowers_ (26) flowers_ (27) flowers_ (28) flowers_ (29) flowers_ (30) flowers_ (31) flowers_ (32) flowers_ (33) flowers_ (34) flowers_ (35) flowers_ (36)

Flowers for Slovakia

Poetika slovenského ľudového umenia a remesla je tak zhmotnená v unikátnych autorských ready made-och...


Flowers for Slovakia je výnimočný projekt podporujúci výnimočných študentov. Od roku 2009 napĺňajú jeho autori – Lars Kemper a Peter Olah svoju dlhodobú víziu praktického vzdelávania mladých dizajnérov v spolupráci s konkrétnymi výrobcami. Systém „pošli to ďalej“ je možné prirovnať k darovaniu vzácneho bohatstva, ktoré musíme chrániť a zveľaďovať. Tak ako skúsený majster odovzdáva svojmu učňovi vlastné skúsenosti, tak i etablovaný dizajnér vedie svojich mladších kolegov k lepšiemu výsledku. Bez tradície a pôvodných výrobných techník by však nemohli vzniknúť unikátne objekty, z ktorých každý rozpráva autentický príbeh – o krajine, zvykoch a ľudoch – o Slovensku. Prostredníctvom netradičného média – súčasného dizajnu – vieme zistiť veľa o vlastnom pôvode a lepšie pochopiť vlastnú hodnotu. Preto Flowers for Slovakia posiela tento dar, a tým šíri svetom dobrú správu o jednej malej európskej krajine. Svedčí o tom i v poradí druhá kolekcia Lost & Found, ktorá vznikla v spolupráci so švajčiarskou nábytkárskou firmou Vitra.

Kolekcia Lost & Found

Lost & Found je originálny súbor nábytku a interiérových doplnkov. Základnou líniou tvorivého procesu vybraných študentov bolo tento krát prepájanie tradičných typov slovenského ľudového nábytku s nezameniteľnou estetikou elementov Vitra.

Lavice, stoly, úložné skrinky, alebo dokonca detská kolíska prešli dôkladnou rekonštrukciou, aby boli nie len vizuálne atraktívne, ale predovšetkým funkčné. Všímavý pozorovateľ však rozpozná v netradičných spojeniach i pracovné nástroje, pôvodne určené na spracovávanie konope a ľanu, navíjanie priadze, mútenie masla, miesenie cesta alebo zabíjačku.

Poetika slovenského ľudového umenia a remesla je tak zhmotnená v unikátnych autorských ready made-och nesúcich odkaz každodenného objektu používaného pred viac ako 100 rokmi. Citlivým a inteligentným zásahom nadobudli vybrané kusy nový – súčasný význam, pričom neprestali rozprávať príbeh. Ten je čoraz viac atraktívny i pre globálne rozhľadeného používateľa, ktorý prahne po pridanej hodnote, aby si bol schopný k danému objektu vytvoriť dlhodobý vzťah a tým i dôvod zachovať ho vo svojej domácnosti čo možno najdlhšie.

Projekt prebieha pod záštitou dekanky Fakulty architektúry STU v Bratislave.