Autorka:
Magda Stanová

Kurátor:
Omar Mirza

Vernisáž:
štvrtok, 4. decembra 2014 o 18:00

Po vernisáži Vás pozývame na afterpARTy – neformálnu diskusiu s autorkou a kurátorom, v rámci ktorej bude komentovaná prehliadka „Moment, keď bolo všetko možné“.

29. januára 2015 o 18:00 sa v rámci finisáže výstavy uskutoční prednáškové predstavenie „Dáma s dvomi hlavami“.

Výstava potrvá do 30. januára 2015

Galéria mladých
Nitrianska galéria
Župné námestie 3
Nitra
Vernisáž výstavy:

dama s dvoma hlavami dama s dvoma hlavami dama s dvoma hlavami dama s dvoma hlavami dama s dvoma hlavami dama s dvoma hlavami dama s dvoma hlavami dama s dvoma hlavami dama s dvoma hlavami dama s dvoma hlavami dama s dvoma hlavami dama s dvoma hlavami dama s dvoma hlavami dama s dvoma hlavami dama s dvoma hlavami dama s dvoma hlavami 

Dáma s dvomi hlavami

Výstava v Galérii mladých Nitrianskej galérie predstaví tri práce Magdy Stanovej...

Reportáž z výstavy (tv nitricka)
Dielo dňa: V tieni fotografie (dennikN.sk)

Výstava v Galérii mladých Nitrianskej galérie predstaví tri práce Magdy Stanovej: V tieni fotografie; Moment, keď bolo všetko možné a Dáma s dvomi hlavami.

Práca V tieni fotografie (2007-2009) obsahuje texty, kresby, koláže, nájdené fotografie, animáciu a video. Pomocou nich autorka uvažuje o fotografickom médiu; o tom, ako fotografia zmenila náš pohľad na svet; o vývoji tohto v minulosti magického fenoménu na dnešnú všadeprítomnú záplavu záberov z dovoleniek, rodinných či priateľských stretnutí, ktoré majú pre nás aj napriek kvantite a ľahkej dostupnosti stále svoju hodnotu. Dozviete sa napríklad prečo majú ľudia pri fotografovaní trému, ako sa dá pomocou fotografie cestovať v čase, alebo prečo strácame možnosť získania autentického zážitku pri pokuse o jeho zachovanie. Autorka komentuje a vysvetľuje tieto otázky s nadhľadom, inteligentne a humorne, no necháva priestor pre divákovo uvažovanie a imagináciu, aby si odpovede mohol nájsť aj sám.

Práce Moment, keď bolo všetko možné a Dáma s dvomi hlavami patria do rozsiahlejšej série Algoritmy v umení (od 2010). Autorka v nej využíva poznatky z rôznych vedeckých oblastí, aby nám formou prednáškových predstavení či komentovanej prehliadky (z ktorých na výstave ostanú rôzne rekvizity) priblížila, ako sa dá pozrieť na proces tvorby umenia, na dielo samotné a na jeho percepciu divákom. Autorkine performatívne prednášky sú netradičným, inovatívnym a kreatívnym spojením umenia s vedou a umelca s divákom, a keďže dodávajú výstave ďalšie významy, určite odporúčame prísť a zažiť ich naživo.


Magda Stanová (1981) absolvovala v roku 2007 štúdium na Katedre fotografie a nových médií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. V rokoch 2003-2005 študovala na Hochschule für Gestaltung und Kunst v Zürichu. V roku 2010 získala titul MFA na San Francisco Art Institute v San Franciscu. V súčasnosti je na doktorandskom štúdiu v Ateliéri intermediálnej tvorby III (škola Tomáše Vaňka) na Akadémii výtvarných umení v Prahe. Okrem Slovenska a Českej republiky vystavovala v Maďarsku, Poľsku, Nemecku, Belgicku, Švajčiarsku, Španielsku, Taliansku, UK, USA, Brazílii, Austrálii. V roku 2009 vyhrala Anne Bremer Memorial Library Artist’s Book Contest, v roku 2010 jej bolo udelené čestné uznanie na Plat(t)form 10, Fotomuseum Winterthur, Švajčiarsko. Žije a tvorí v Prahe. Viac o autorke a jej tvorbe sa dozviete na www.magdastanova.sk.

Výstava je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.
Práce zo série Algoritmy v umení boli pripravené s finančnou podporou AVU v Prahe v rámci Študentskej grantovej súťaže na podporu projektov špecifického vysokoškolského výskumu.


Prednáškové predstavenie “Dáma s dvomi hlavami”:
predstavenie (1) predstavenie (2) predstavenie (3) predstavenie (4) predstavenie (5) predstavenie (6) predstavenie (7)


Fotodokumentácia výstavy:
exhb (26) exhb (27) exhb (28) exhb (29) exhb (30) exhb (31) exhb (32) exhb (33) exhb (34) exhb (35) exhb (36) exhb (37) exhb (38) exhb (39) exhb (40) exhb (41) exhb (42) exhb (43) exhb (44) exhb (45) exhb (46) exhb (47) exhb (48)