26.07.2012

23.09.2012

Reprezentačné sály - Nitrianska galéria, Župné námestie 3, Nitra

Pripraviť sa, pozor, štart!

Curatorial exhibition project taking place during the 30th Summer Olympics in London presents a varied selection of works related to the theme of sports ...

 

Vystavujúci umelci: Mária Čorejová (SK), Josef Dabernig (AT), Martin Derner (SK), Ivan Dudáš (SK), Christoph Höschele & Kai Kaspar (AT), Anetta Mona Chişa & Lucia Tkáčová (SK), Andrea Kalinová (SK), Peter Kalmus (SK), Krištof Kintera (CZ), Patrik Kovačovský (SK), Peter Králik (SK), Antal Lakner (HU), Svätopluk Mikyta (SK), Petr Motyčka (CZ), Vlad Nancă (RO), Jacek Niegoda (PL), Štefan Papčo (SK), Alejandro Paz (GT), Pode Bal (CZ), Tomáš Rafa (SK), Jiří Surůvka (CZ)

Kurátor: Omar Mirza

Vernisáž výstavy: štvrtok, 26. júla 2012 o 17:00

Trvanie výstavy: 27. 7. – 23. 9. 2012

Miesto konania výstavy: Nitrianska galéria, Župné námestie 3, 949 01 Nitra

Kurátorský výstavný projekt načasovaný do obdobia XXX. Letných olympijských hier v Londýne predstavuje pestrý výber diel súvisiacich s témou športu od súčasných výtvarníkov zo Slovenska a zahraničia. Šport je širokospektrálny fenomén, preto je tu ukázaný z viacerých uhlov pohľadu – vážnych i humorných.

Na výstave nájdete pomerne veľký počet videí, odkazujúc tak na náš pasívny vzťah k športu a jeho sledovanie v TV. Výber diel však obsahuje takmer všetky médiá od kresby až po interaktívne inštalácie.

Pre ľahšiu orientáciu a pochopenie jednotlivých vrstiev výstavy sú umelecké diela rozdelené do niekoľkých voľných tematických celkov. Prvá časť je venovaná umeniu, ktoré na pozadí športu kriticky komentuje rôzne politické, spoločenské a sociálne problémy.

Ďalšia časť sa pozerá na šport ako fyzickú aktivitu, ako tréning a fitnes, pričom návštevníkom ponúka možnosť zacvičiť si priamo vo výstavných priestoroch. V rámci tejto sekcie je prezentované aj zariadenie od známeho maďarského umelca Antala Laknera, na ktorom môžu diváci posilňovať svaly používané pri klikaní na počítačovú myš. Keďže dielo bude súčasťou autorovej veľkej retrospektívy v budapeštianskom Ludwigovom múzeu, vyskúšať sa dá len do 3. septembra!

Výstava sa ďalej dotýka tém ako pamäť, minulosť, recyklácia, subjektívna skúsenosť, vnútorné svety a vytváranie nových súvislostí. Šport je samozrejme aj zábavná činnosť, preto tu diváci nájdu sekciu, ktorej dominuje humor, irónia či absurdita. A keďže je ľadový hokej snáď najdôležitejším športovým fenoménom Slovenska, na výstave sme mu venovali celú jednu miestnosť.

Ambíciou výstavy nie je vyčerpávajúce mapovanie športových fenoménov v súčasnom umení. Je to skôr živá mozaika, ktorá sa snaží ilustrovať a priblížiť niekoľko zásadných línií práce umelcov s týmito námetmi. A nie je to len jednostranný vzťah, veď koniec koncov, niektoré športy sa zvyknú označovať aj ako umenie.

K výstave vychádza dvojjazyčný (slovensko-anglický), dokumentačno-hravý katalóg v grafickom dizajne Mareka Kianičku a Martina Dernera.

PPS_pozvanka

PPS (1)PPS (2)PPS (3)PPS (4)PPS (5)PPS (6)PPS (7)PPS (8)PPS (9)PPS (10)PPS (11)PPS (12)PPS (13)PPS (14)PPS (15)PPS (16)PPS (17)