24.02.2006

16.04.2006

Reprezentačné sály - Nitrianska galéria, Župné námestie 3, Nitra

Nové! Novšie! Najnovšie!

Aktuálna výstava v Reprezentačných sálach Nitrianskej galérie prináša prehľad akvizície za roky 2000 - 2005...

/ Akvizícia v zbierkach Nitrianskej galérie z rokov 2000 – 2005 /

Eduard Antal, Peter Bartoš, Juraj Bartusz, Michal Czinege, Jana Farmanová, Stano Filko, Ľudovít Hološka, Katarína Jahnová, Juraj Kollár, Július Koller, Svätopluk Mikyta, Michal Murin, Miroslav Nicz, Rastislav Podoba, Rudolf Sikora, Jiří Valoch

Miesto konania výstavy: Reprezentačné sály NG, Nitrianska galéria, Župné nám. 3, 949 01 Nitra
Otvorenie výstavy:24. 2. 2006
Trvanie výstavy: 24. 2. – 16. 4. 2006

Kurátor: Mgr. Adriana Čeleďová

Poslaním galérie je okrem iného získavať do galerijných zbierok umelecky hodnotné artefakty, ktoré zvyšujú umeleckú hodnotu inštitúcie a zároveň umožňujú prezentovať sa dielami na výstavách.

Aktuálna výstava v Reprezentačných sálach Nitrianskej galérie prináša prehľad akvizície za roky 2000 – 2005. Keďže situácia (nielen) regionálnych galérií je mierne kolísavá, čo sa týka finančného zabezpečenia, značná časť prírastkov je v podobe darov od autorov. Najrozsiahlejšie dary boli realizované po projekte OSUM, ktorý realizovali nitrianski výtvarníci Miroslav Nicz a Jaroslav Košš v roku 2004. Projekt mal pozývajúci charakter, autori do Nitry jednotlivo pozývali súčasných umelcov (napr. Juraj Bartusz, Július Koller, Michal Murín, Rudolf Sikora, Jiří Valoch), ktorí v priestoroch nitrianskej synagógy a Starého divadla v Nitre prezentovali svoju tvorbu a vzniknuté artefakty putovali do zbierky Nitrianskej galérie.

Najnovšie prírastky sú diela mladých autorov nitrianskeho regiónu – Jana Farmanová, Juraj Kollár, Katarína Jahnová, Rastislav Podoba.

Táto výstava prezentuje rôznosť médií – od maľby, cez inštaláciu, objekt až po tzv. nové médiá.

 Výstava NOVÉ! NOVŠIE! NAJNOVŠIE! (1) Výstava NOVÉ! NOVŠIE! NAJNOVŠIE! (2)