Autorka
Jana Mináriková

Kurátor
Omar Mirza

Miesto
Galéria mladých

Trvanie
18. 3. – 30. 5. 2021
Na stiahnutie

Tlačová správa
Pozvánka
Mediálna odozva

Do NG prichádzajú... [Rádio Devín]
Lovci a zberači [TV Centrál]
Dva roky fotila poľovnícke posedy [MY Nitra]
Poďakovanie
Ponitrianske múzeum v Nitre, Misijné múzeum v Nitre, Zoopreparatórium, Pavol Gašparík, Rudolf Minárik – ELVA Servis, Marián Oravec

Vznik tohto projektu podporil z verejných zdrojov formou štipendia Fond na podporu umenia.
Sprievodné materiály

Skladacia mapa posedov s bohatou fotodokumentáciou a komentárom, doplnená o register živočíchov pozorovaných v okolí posedov.

↘ Nástenný kalendár Najkrajšie posedy Slovenska 2021—2022 (cena 5€)


    

Sprievodné materiály si môžete objednať na dobierku prostredníctvom emailu.

Lovci a zberači

Výstava je prvou samostatnou prezentáciou tvorby Jany Minárikovej v Nitrianskej galérii. Výstava sa mala pôvodne konať v lete 2020, no pre prvú vlnu pandémie sme ju museli presunúť na tento rok. Druhá vlna nás zasiahla ešte silnejšie a termín otvorenia sme opäť museli presúvať, no sme radi, že sa to napriek všetkému nakoniec podarilo.

3D prehliadka výstavy (3D Real – Virtuálne prehliadky)


Pozvánka na výstavu

Výstava Lovci a zberači je prvou samostatnou prezentáciou tvorby Jany Minárikovej v Nitrianskej galérii. Výstava sa mala pôvodne konať v lete 2020, no pre prvú vlnu pandémie sme ju museli presunúť na tento rok. Druhá vlna nás zasiahla ešte silnejšie a termín otvorenia sme opäť museli presúvať, no sme radi, že sa to napriek všetkému nakoniec podarilo.

Jana Mináriková sa počas dvoch rokov vydávala na lov. Na jar, v lete, na jeseň i v zime. Na rôznych miestach Slovenska fotografovala posedy. Čudesné búdy pripomínajúce strážne veže či guľometné hniezda zmajstrované z toho, čo bolo práve poruke, ale aj dômyselne skonštruované a komfortne vybavené pozorovateľne. Niekedy stačilo autorke nájsť vhodné pole, aby tých posedov ulovila hneď niekoľko, inokedy musela brázdiť krajinu a trpezlivo vyčkávať s okom na hľadáčiku, kým mohla stlačiť spúšť. „Úlovky“ si priniesla domov, vypreparovala softvérmi a vybrala pre nás tie najlepšie.

Výstava predstaví veľkoformátové fotografie interiérov posedov a pestrú mozaiku menších formátov s rôznymi podobami ich exteriérov. Uvidíte tiež krátky film o taxidermickom procese preparácie úlovkov. V galérii postavíme krmelec, takže možno príde aj jeleň.

K výstave vychádza praktická mapa miest výskytu fotografovaných posedov s kurátorským textom a odbornou štúdiou o histórii lovu. Pre vášnivých zberateľov sme pripravili nástenný kalendár najkrajších posedov Slovenska na loveckú sezónu 2021/2022.

Jana Mináriková (1980, Nitra) študovala výtvarnú tvorbu a výchovu na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, dokumentárnu tvorbu, scenáristiku a dramaturgiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a výtvarné umenie na Akadémii umení v Banskej Bystrici, odkiaľ má aj doktorát. V roku 2011 založila s Dušanom Bustinom kreatívne štúdio Almostar, kde pracuje ako režisérka, scenáristka, dokumentaristka, strihačka, kameramanka a fotografka na rôznych vizuálnych projektoch. Od roku 2013 pôsobí ako odborná asistentka v Ateliéri foto-video na Katedre výtvarnej tvorby a výchovy Pedagogickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Venuje sa tvorbe krátkych filmov na pomedzí hraného a dokumentárneho žánru, natáča videoklipy a fotografuje. Za svoju tvorbu získala niekoľko slovenských aj zahraničných cien. Samu seba považuje za filmárku s výtvarným presahom, prípadne za výtvarníčku s filmovým presahom. Zbiera fotografie poľovníckych posedov. Žije a tvorí pod lesom na Zobore v Nitre.


Pohľady z výstavy: