Informácie

Vystavujúce autorky
Diana Beňová, Katarína Borguľová, Virág Csillagová, Markéta Foltánová, Sofia Kostolná, Martina Kukučková, Františka Milánová, Barbora Nováková, Melinda Olléová, Nikoleta Tarajová, Natália Pavlovičová

Kurátori
Martin Kratochvil, Jana Mináriková

Vernisáž
10. 4. 2025 o 17.00 hod.

Trvanie výstavy
11. 4. – 1. 6. 2025

Miesto konania
Bunker

Na stiahnutie

↘ Tlačová správa
↘ Pozvánka

Podpora

Výstava sa realizuje ako výstup projektu KEGA č. 020UKF-4/2024
„Inovácia vysokoškolskej prípravy učiteľov výtvarného umenia v prepojení
na potreby spoločnosti 21. storočia“ (zodp. riešiteľ: doc. PhDr. Adriana
Récka, PhD.).

Študenti Katedry výtvarnej tvorby a výchovy na Pedagogickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre (ďalej KVTV), dostávajú už tradične priestor na prezentáciu svojich diel v Bunkri Nitrianskej galérie. Tohtoročná výstava FATalizmus, sa zaoberá vzťahom medzi fyzickou tučnotou (fat) a filozofickým fatalizmom. Obe sú metaforami ochrany i pasce, útočiska aj izolovanosti. Tuk chráni telo pred vonkajšími vplyvmi, ale zároveň ho robí ťažším, spomaľuje a obmedzuje pohyb. Stáva akousi symbolickou bariérou medzi jednotlivcom a svetom – môže byť komfortnou vrstvou, ktorá oddeľuje človeka od nepriaznivých vonkajších vplyvov, ale zároveň môže pôsobiť ako prekážka, ktorá bráni rozletu, stiesňuje a zväzuje. Podobne aj fatalizmus – viera v predurčenosť – môže byť útechou, ale aj pascou, ktorá síce oslobodzuje od zodpovednosti, no zároveň pripútava k alibistickej nehybnosti.

Diela študentiek KVTV ponúkajú umelecké reflexie na tieto témy aj v širšom zmysle slova. Viaceré z nich sa zaoberajú jedlom, ktoré v spojení s hlboko osobnými témami (napr. nahliadnutie do rodinných rituálov, spomienky na starých rodičov, či boj o sebaprijatie), dostáva celkom iný, symbolický charakter. Iná skupina vystavovaných prác sa snaží prekonať pomyselnú bariéru fatalistiskej nečinnosti a púšťa sa do angažovaných tém, ktoré hýbu ich súčasným svetom. 

Vystavené diela otvárajú dialóg o vzťahu človeka k vlastnému telu a k svojmu osudu. Namiesto jedno-značných odpovedí ponúkajú priestor na zamyslenie. Aké sú hranice našej slobody? Do akej miery nás formuje telo a do akej miery myšlienky, ktorým veríme? Je ochrana vždy žiaduca, alebo sa z nej môže stať bremeno? A ak všetko smeruje k nevyhnutnému koncu, aký má vôbec zmysel snažiť sa prekročiť vlastné hranice?

Plagát k výstave

Obrázok eventu

Vernisáž výstavy
Foto: Enriko Heringh