Umelci:
Blažej Baláž (SK), József Bartha (RO), Julia Dorobińska (PL), Roland Farkas (SK/HU), Jana Farmanová (SK), Ferenc Gróf (HU), Zlatan Hadžifejzović (BA), Martina Chudá (SK), Lena Jakubčáková (SK), Peter Kalmus (SK), Johana Kasalická (CZ), Lucie Khahoutian (AM), Monika & Bohuš Kubinskí (SK), Stano Masár (SK), Miroir Noir (Miloš Kopták & Rai Escalé, SK/ES), Mózes Márton Murányi (HU), Bahia Shehab (LB/EG), Rudolf Sikora (SK), Patrik Ševčík (SK), Jakub Šimčik (CZ/DE/SE), TanzLaboratorium (UA), Olja Triaška Stefanović (RS), Ján Triaška (SK), Miro Trubač (SK)

Kurátor:
Omar Mirza (SK/LB)

Vernisáž:
12. septembra 2019 o 18.30 hod. v Nitrianskej galérii

Finisáž:
20. novembra 2019 o 17.00 hod.
v Nitrianskej galérii
Program finisáže

Trvanie výstavy:
13. 9. – 24. 11. 2019

Miesto:
Reprezentačné sály
Nitrianskej galérie
a verejné priestory
na Svätoplukovom námestí

Diela vo verejnom priestore:
27. 9. – 1. 10. 2019
(počas Medzinárodného festivalu
Divadelná Nitra)


Na stiahnutie
Tlačová správa
Pozvánka
Mediálna odozva
Podoby slobody[flash art]
Verili a stále veria...[my nitrianske noviny]
Vernisáž výstavy

                 

PODOBY SLOBODY

Ako môžeme slobodu definovať a pochopiť?

Medzinárodná výstava súčasného vizuálneho umenia Podoby slobody vznikla v spolupráci Nitrianskej galérie s Asociáciou Divadelná Nitra pri príležitosti 30. výročia nežnej revolúcie, ktorej hlavným prínosom pre našu spoločnosť je sloboda.

Ako môžeme slobodu definovať a pochopiť? Ako ju vnímajú ľudia rôznych národností a spoločenských skupín? Čo pre nás znamená? Treba o ňu bojovať? Akými spôsobmi? Ako sa spoločnosť stavia proti jej zneužívaniu? Aké hranice má sloboda prejavu v čase plnom konšpirácií, hoaxov a fake news? Sloboda sa dnes často podobá skôr na boj o prežitie v džungli než na idealistické predstavy o spolunažívaní v mieri a hojnosti, preto niektorí ľudia s nostalgiou spomínajú na totalitnú zlatú klietku. Aké nebezpečenstvá nám hrozia, ak začneme zabúdať na minulosť a relativizovať neslobodné režimy?

Na základe otvorenej výzvy, do ktorej sa prihlásilo až 180 projektov z celého sveta, sme vybrali diela 25 umelcov a umeleckých skupín z 15 krajín, prevažne z bývalého východného bloku. Krajín, ktoré boli od konca druhej svetovej vojny až do pádu železnej opony v područí Sovietskeho zväzu. Ich obyvatelia si prešli podobnými skúsenosťami: dlhoročným nedemokratickým režimom, euforickým príchodom slobody v revolučnom roku 1989 a následným transformačným obdobím deväťdesiatych rokov, keď si niektorí mysleli, že sloboda stojí nad všetkými zákonmi…

V Reprezentačných sálach Nitrianskej galérie nájdete maľby, grafiky, fotografie, umelecké knihy, objekty, inštalácie a videá. Počas trvania Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra budú vo verejnom priestore na Svätoplukovom námestí v Nitre umelecké inštalácie a diela performatívneho charakteru. Umelci v prezentovaných dielach reagujú na rôzne príbuzné témy: nežnú revolúciu, pád železnej opony, neslobodu totalitných režimov, emigráciu, slobodu slova a tlače. Zaoberajú sa aj politickou, rodinnou, osobnou, náboženskou, sexuálnou, pracovnou či umeleckou slobodou. Návštevníci galérie a festivalu môžu takisto vyjadriť svoj názor a odpovedať si na otázku: Čo pre vás znamená sloboda?

V rámci finisáže sa uskutoční komentovaná prehliadka výstavy, performancie, umelecká prednáška a diskusia s niekoľkými z vystavujúcich autorov o udalostiach novembra 1989 z pohľadu výtvarníkov a ich aktivít počas revolučného diania.


 

ČO UVIDÍTE POČAS DIVADELNEJ NITRY

 

MARTINA CHUDÁ
Názov diela: Slávobrána | Triumphal Arch
Rok vzniku: 2019
Umiestnenie: vchod do Divadla Andreja Bagara

PETER KALMUS
Názov diela: Spomienka na Milana Adamčiaka
Rok vzniku: 2019
Termín a čase: 29. 9. 2019, 18:00 – 21:00
Umiestnenie: pešia zóna a Svätoplukovo námestie

MONIKA & BOHUŠ KUBINSKÍ
Názov diela: Exxkluziv
Rok vzniku: 2016/2019
Termín a čas: 28. – 29. 9. 2019, 14:00 – 18:00
Umiestnenie: bočný vchod do Divadla Andreja Bagara

STANO MASÁR
Názov diela: Appearing Memory (Post News Stand)
Rok vzniku: 2019
Umiestnenie: Svätoplukovo námestie

BAHIA SHEHAB
Názov diela: Zvolávanie k modlitbe
Rok vzniku: 2014
Termín a čas: 27. 9. – 1. 10. 2019; 12:30, 16:00, 18:30, 20:00
Umiestnenie: Svätoplukovo námestie

JÁN TRIAŠKA
Názov diela: Štúdie rúk
Rok vzniku: 2019
Umiestnenie: Svätoplukovo námestie


Diela vo verejnom priestore

         


            


Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond je hlavným partnerom projektu.