Kurátorka:
Barbora Geržová

Vernisáž:
štvrtok 24. 11. 2016 o 18:30 hod.

Výstava potrvá do 29. januára 2017

Miesto konania výstavy:
Reprezentačné sály NG
Župné námestie 3
Nitra
Na stiahnutie:

Tlačová správa [pdf]
Vernisáž výstavy:

               

Emöke Vargová — 265 objatí

Tvorba Emöke Vargovej sa vzpiera štandardným kategóriám štýlu a umeleckým tendenciám...

Projekt EMȌKE VARGOVÁ: 265 OBJATÍ je koncipovaný ako prvá súborná monografická výstava tvorby jednej z najosobitejších výtvarníčok strednej generácie. Emöke Vargová (1965) vstúpila na scénu začiatkom deväťdesiatych rokov 20. storočia a dnes patrí k rešpektovaným osobnostiam s nezameniteľným rukopisom. Ide o umelkyňu solitérku, ktorej záujem sa po štúdiu maľby v ateliéri prof. Rudolfa Filu obrátil skôr k objektom a inštaláciám, pri tvorbe ktorých často používala netradičné materiály ako prach, vosk, igelit, pauzovací papier, plast alebo ich nezvyčajné kombinácie (mäkké reliéfne obrazy z priesvitných textilných fólií kombinované s akrylovou maľbou, ale aj tradičným šitím). Toto cielené vyhľadávanie atypického materiálu vychádza z autorkinho zmyslu pre matériu, pre oceňovanie jej špecifických vlastností, ale aj limitov.

Tvorba Emöke Vargovej sa vzpiera štandardným kategóriám štýlu a umeleckým tendenciám, ktoré určovali umenie na prelome 20. a 21. storočia. So sebe vlastnou ľahkosťou sa pohybuje medzi rôznymi médiami. Po období, keď v jej tvorbe dominovali priestorové objekty a mäkké textilné obrazy, sa po roku 2000 vracia k maľbe na kresliacej fólii, ktorá však nie je typickým závesným obrazom, a, paradoxne, v rovnakom čase vytvára svoje zásadné site-specific inštalácie. Je to dôkaz, že sa nikdy neupísala jedinému médiu.

Výstava predstavuje prierez jednotlivými etapami autorkinej tvorby s dôrazom na zachytenie premeny jej umeleckého programu cez témy, umelecké žánre či materiálové špecifiká diel. Napriek tomu, že už v roku 1999 získala prestížnu Cenu mladého výtvarníka roka Tonal a na domácej scéne je rešpektovanou osobnosťou, ktorá  participovala na mnohých tematických a kolektívnych projektoch, jej autorská výstava v Reprezentačných sálach Nitrianskej galérie je prvou rozsiahlou retrospektívou.

Koncepcia výstavy je postavená na výbere reprezentatívnych diel, ktoré však nebudú radené chronologicky, ale tak, aby odrážali špecifiká autorkinho umeleckého programu. Táto kurátorská stratégia umožnila vytvárať malé tematické kolekcie na základe istých spoločných znakov, napríklad materiálu a jeho spracovania, použitých médií a stratégií alebo tematiky. Posledná časť výstavy predstaví výber najnovších prác, ktoré naznačujú aktuálne smerovanie autorky.

Súčasná výstava nie je premiérou Emöke Vargovej v Nitrianskej galérii. Jej tvorba bola zastúpená na viacerých tematických výstavách, napr. Inter-view (2012), Haute Couture (2014) alebo Čože je to päťdesiatka (2015). V zbierkach Nitrianskej galérie je zastúpená Autoportrétom z roku 1999.

Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu Umenia.


Pohľady z výstavy: