13.09.2012

21.10.2012

Galéria mladých – Nitrianska galéria, Župné námestie 3, Nitra

Corn Song / Kukuričná pieseň

Oto Hudec vo svojich maľbách, kresbách, grafikách, videách a efemérnych inštaláciách vo verejnom priestore pracuje so spoločensky a ekologicky angažovanými témami, akými sú imigrácia, život ľudí v krajinách tretieho sveta, či dopady globalizácie na životné prostredie...

 

Autor: Oto Hudec

Kurátor: Omar Mirza

Vernisáž výstavy: štvrtok, 13. septembra 2012 o 17:00

Po vernisáži Vás pozývame na afterpARTy, neformálnu diskusiu s autorom a kurátorom.
Trvanie výstavy: 14. 9. – 21. 10. 2012
Miesto konania výstavy: Galéria mladých – Nitrianska galéria, Župné námestie 3, 949 01 Nitra

Oto Hudec vo svojich maľbách, kresbách, grafikách, videách a efemérnych inštaláciách vo verejnom priestore pracuje so spoločensky a ekologicky angažovanými témami, akými sú imigrácia, život ľudí v krajinách tretieho sveta, či dopady globalizácie na životné prostredie.
Hlavnými témami výstavy Corn Song / Kukuričná pieseň sú hľadanie pozitívnej a negatívnej energie obsiahnutej v jedle, ktoré konzumujeme, minulosť a súčasnosť rurálnej Ameriky a náš vzťah k Zemi, ktorá nás živí.
Ústredným dielom výstavy je projekt Corn Song pozostávajúci z videoprojekcie, v ktorej autor podľa tradície severoamerických Indiánov hrá improvizovaný koncert pre pole geneticky modifikovanej kukurice v oblasti Corn Belt v USA, ktorá je najväčším producentom kukurice na svete. Americkí Indiáni totiž verili, že kukurica bude rásť lepšie, ak jej budú spievať. Súčasťou inštalácie sú kukuričné slúchadlá, ukážka zŕn hybridnej kukurice v porovnaní s tradičným kukuričným klasom kmeňa Hopi a nástenná maľba s autentickým vyjadrením o speve Indiánov. Práca zaoberajúca sa vznikom jedla a procesmi, ktorými si z prírody vytvárame odľudštenú továreň na umelé potraviny, je doplnená dokumentárnym filmom o autorovej návšteve kukuričných fariem v americkom mestečku Oregon v štáte Illinois.
S históriou Spojených štátov amerických, ich hudbou a vidiekom súvisí dielo Blues nahlas, ktoré pozostáva z podomácky vyrobenej slide gitary, jednoduchého nástroja amerických černochov, ktorým sprevádzali bluesové piesne o svojom ťažkom živote nájomných robotníkov na farmách. Nástroj, na ktorý si môžu návštevníci výstavy zahrať, je zasadený v drevenom ráme pripomínajúcom megafón, ktorý je symbolom zosilnenia hlasu jednotlivca za účelom oslovenia širšej skupinu ľudí.
Americkým spôsobom života a jeho dopadom na životné prostredie sa zaoberá ekologicko-aktivistický projekt Plant a Tree in Your Truck, v ktorom autor umiestňoval za stierače typických amerických „truckov“ (nákladiakov) plagáty s výzvou, aby si ich majitelia na zadnej, nákladnej časti zasadili strom a prispeli tak k redukovaniu emisií CO2. K plagátom boli pribalené semienka japonského javora a návod na pestovanie. Na výstave je tento projekt prezentovaný modelom auta s živým stromom, plagátom, dokumentačným videom a fotografiami.

Oto Hudec sa narodil roku 1981 v Košiciach, v roku 2007 absolvoval štúdium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Žil v USA a Portugalsku, kde aj vytvoril svoje posledné práce. Je členom kreatívneho tímu Make Art with Purpose (MAP), medzinárodnej platformy pre umenie iniciujúce spoločenskú zmenu. V roku 2008 spoluorganizoval AdA festival in action, medzinárodné pouličné podujatie pre umenie performancie v Porte (Portugalsko) a vo Valencii (Španielsko). Tento rok sa stal jedným zo štyroch finalistov Ceny Oskára Čepana. Okrem Slovenska vystavoval a tvoril v Českej republike, Poľsku, Nemecku, Anglicku, Portugalsku, Španielsku, Maroku, Brazílii a USA. V súčasnosti žije a tvorí v Bratislave.

Viac o tvorbe Ota Hudeca sa dozviete na www.fishisflying.blogspot.com

CornSong (1)CornSong (2)CornSong (3)