03.08.2005

18.09.2005

Galéria mladých – Nitrianska galéria, Župné námestie 3, Nitra

CITY CODE

Životným priestorom Michala Černušáka je mesto. Veľmi intenzívne vníma civilistický svet, mestskú atmosféru, nočné ulice, svetlá lámp a reflektorov áut a všetky tieto motívy empiricky vizualizuje na plátne...

Michal Černušák

Miesto konania výstavy: Galéria mladých, Nitrianska galéria, Župné nám. 3, 949 01 Nitra
Otvorenie výstavy: 3.8.2005
Trvanie výstavy: 3. 8. – 18. 9. 2005

Kurátor: Mgr. Adriana Čeleďová

Životným priestorom Michala Černušáka je mesto. Veľmi intenzívne vníma civilistický svet, mestskú atmosféru, nočné ulice, svetlá lámp a reflektorov áut a všetky tieto motívy empiricky vizualizuje na plátne. Veľkou výzvou pre autora je veľkorozmerné plátno, kde dokonale zvládnutá ilúzia priestoru a pohybu pôsobí oveľa sugestívnejšie. V priestore mesta zvýrazňuje šedosť, ale stále je prítomný farebný akcent vo forme teplých farebných tónov ako kontrast ku mestskej chladnosti tónov.

Silnou skúsenosťou pre maliara bol minuloročný letný pobyt v amerických veľkomestách. Nielen New York so svojim neuveriteľne rýchlym tempom, ale aj pocit z krajiny, kde pulzuje život rýchlejšie, inšpirovali Michala Černušáka.

Diela SHOPPING CITY CENTER a AQUA PARK tu reprezentujú autorove „rybičkové“ obdobie na plátne, v ktorom sa použitá pestrá paleta farieb pohybovala v tyrkysových, žltých a ružových tónoch a autorov maliarsky prejav prezentovala už v tomto období airbrush kombinovaná s gestickou pastóznou maľbou.

Analýza figúry, ktorá v súčasnosti (možno dočasne) ustúpila nefigurálnemu mestskému prostrediu je na výstave odprezentovaná dielom FLORANCE, jediným dielom s motívom ženskej portrétu.

Dielo WE UNITED STAND (AMERICAN IDOL) narába s identickou farebnou škálou ako spomínané „rybičkové“ diela, v tomto prípade s mierne ironickým kontextom použijúc jazyk gýčového obrázka.

Michal Černušák je v súčasnosti študent 5. ročníka Vysokej školy výtvarných umení vo IV. ateliéri prof. Ivana Csudaia. Už pred dvoma rokmi zaujal výrazným nezameniteľným maliarskym rukopisom na plátne.

V júni 2003 prvýkrát vystavoval v nitrianskej Galérii mladých spolu so svojimi spolužiakmi a dnes sa predstavuje na svojej prvej samostatnej výstave. Keď spomínam výstavné úspechy Michala Černušáka, treba spomenúť aj prezentáciu jeho diel na výstave PRIEVAN v súčasnej slovenskej maľbe, ktorá zo Žiliny poputuje do Banskej Bystrice a napokon do pražskej Galerie města Prahy na jeseň tohto roka.

Výstava City code