Moderátor: Dado Nagy


Nitrianska galéria
Župné námestie 3
Nitra

Vstup voľný
Na stiahnutie

Plagát vo formáte PDF
Tlačová správa

Toto podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu.

4-3-2-1… (2019)

Cyklus besied so súčasnými slovenskými spisovateľmi

Okrem projektov a aktivít výtvarného charakteru otvára Nitrianska galéria svoje priestory aj iným, nevýtvarným médiám. Jedným z takýchto projektov je cyklus besied so súčasnými slovenskými spisovateľmi, ktorý Nitrianska galéria odštartovala v roku 2006. Všetky besedy počas minulých ročníkov boli sprevádzané známym moderátorom Dadom Nagyom.

Program pre jeseň 2019:

3. 10. 2019 o 18.00 hod.
Arpád Soltész

pracoval ako novinár a investigatívny žurnalista vo viacerých denníkoch, týždenníkoch i v televízii. V súčasnosti pôsobí ako politický komentátor a glosátor. Jeho posledný román Sviňa je fiktívny príbeh, ktorý sa odohráva vo vymyslenej malebnej krajinke pod drobnými veľhorami. Táto krajina sa ale nápadne podobá na Slovensko a dokonale zrkadlí súčasnú atmosféru v našej spoločnosti.

    

14. 11. 2019 o 18.00 hod.
Jana Bodnárová

vyštudovala dejiny umenia. Od začiatku 90. rokov sa venuje výhradne literárnej činnosti a popri tom aj tvorbe video performancií, ktoré prezentuje v galériách a na experimentálnych divadelných scénach. Za poviedkový debut Aféra rozumu získala Cenu Ivana Kraska. V r. 2018 jej vyšla nová kniha NOCturná, ktorá zaujala odbornú porotu a prepracovala sa medzi finalistov Anasoft litera.

    

4. 12. 2019 o 18.00 hod.
Mariana Čengel Solčanská
je režisérka, scenáristka a spisovateľka, ktorá študovala réžiu na Univerzite Karlovej v Prahe a VŠMU v Bratislave, taktiež politológiu a kulturológiu na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Jej filmy získali mnoho ocenení na domácich aj zahraničných festivaloch. V minulom roku vzbudila veľký čitateľský záujem jej kniha o významnej osobnosti našich dejín – M. R. Štefánikovi.

    

Vstup voľný.
Nitrianska galéria, Župné námestie 3, Nitra
www.nitrianskagaleria.sk


Program pre jar 2019:

21. marca 2019 o 18.00 hod.
Martin Jurík 

Moderátorka: Lucia Lackovičová

Spisovateľ, novinár, publicista, prekladateľ a podľa vlastných slov aj fanúšik mačiek, dobrého sci-fi a ešte lepšej hudby. Zviditeľnil sa politickým trilerom Kým nás smrť nerozdelí, bláznivou fantasy sériou Škoricovník a steampunkovou alternatívnou históriou Projekt Zenta. Minulý rok mu vyšiel pozoruhodný dystopický triler 2084.

   

4. apríla 2019 o 18.00 hod.
Veronika Homolová Tóthová 


Venuje sa zaznamenávaniu príbehov ľudí, ktorí prežili nacistické alebo komunistické prenasledovanie. Nakrútila viac ako sedemdesiat reportáží a niekoľko dokumentárnych filmov. Knižný debut Mengeleho dievča vzbudil nebývalý čitateľský záujem a stal sa bestsellerom. Aktuálnou novinkou v jej tvorbe je román Mama milovala Gabčíka.

   

25. apríla 2019 o 18.00 hod.
Etela Farkašová 


Patrí k najvýznamnejším osobnostiam slovenskej literatúry a filozofie. Napísala množstvo prozaických titulov, esejí, básnických zbierok i odborných publikácií. V rámci filozofie sa venuje teórii poznania i feministickej filozofii. Je aktuálnou držiteľkou prestížnej ceny Anasoft litera, ktorú získala za svoj najnovší román Scenár.

   


Archív:

4-3-2-1 (1) 4-3-2-1 (2) 4-3-2-1 (3) 4-3-2-1 (4) 4-3-2-1 (5) 4-3-2-1 (6) 4-3-2-1 (7)