Ferdinand Hložník, ktorý tvoril najmä v 2. polovici 20. storočia, patrí ku generácii poznačenej druhou svetovou vojnou. Keď vypukla, autor mal len 18 rokov. Podobná životná a umelecká skúsenosť ho spájala nielen so starším bratom Vincentom Hložníkom, ale aj s ďalšími umelcami, ako boli Orest Dubay, Ladislav Guderna, Viliam Chmel, Ervín Semian alebo Jozef Šturdík, s ktorými vstúpil do Skupiny 29. augusta, založenej v roku 1958 na podnet Štefana Bednára z Generácie 1909. Venoval sa predovšetkým maľbe a kresbe, ale aj ilustrácii. Jeho tvorba prešla istým ideovým a formálnym vývojom. V začiatkoch svojho umeleckého formovania bol ovplyvnený tvorbou Cypriána Majerníka, ale aj kubizmom Pabla Picassa. Po období socialistického realizmu sa v raných 60. rokoch 20. storočia priklonil k abstrakcii s dôrazom na štruktúru a farebnosť maľby, čím sa priblížil k jazyku informelu. Toto obdobie autorovej tvorby je považované za jedno z najvýznamnejších. V 70. rokoch 20. storočia sa v jeho tvorbe objavili témy vojny a Slovenského národného povstania, venoval sa aj krajinomaľbe. Neskôr u neho dominovali imaginárne figurálne obrazy, expresívna štylizácia až surrealistický výtvarný prejav.
Prezentované maľby Žatva na ŠM a Mlatba na ŠM pochádzajú zo signifikantného roku 1950, pretože tematicky zodpovedajú nástupu novej socialisticko-realistickej doktríny. Skratka v názve ŠM znamená štátny majetok – typ kolektívne riadeného poľnohospodárskeho družstva, ktoré sa zakladali práve v 50. rokoch. V časopriestore doby ide o nový fenomén odkazujúci na násilnú kolektivizáciu, kedy boli samostatne hospodáriaci roľníci nútení vstupovať do kolektívne riadených družstiev. Hložníkove diela nevypovedajú nič o drámach, ktoré tieto násilnosti sprevádzali, z jeho strany je to skôr povinná jazda, akýsi zmyslový prepis videného, ktorý sa prejavuje v rovnakom formáte, technike aj v jednoduchej kompozícii. Autor zobrazuje roľníkov pri žatevných prácach s typickými atribútmi, ako je traktor, žatevný stroj, mláťačka na mlatbu obilia. Je pravdepodobné, že tieto maľby vznikli na objednávku štátu v rámci tzv. úlohových prác. Išlo o akcie, kde Zväzom slovenských (resp. českých) výtvarných umelcov boli vypísané ideologické témy (jednou z ťažiskových bolo práve socialistické poľnohospodárstvo) a umelci sa mohli do tejto výzvy prihlásiť a poberať štipendium. Mnohí umelci to vnímali pragmaticky, ale bol to spôsob, ako si nová ideológia umelcov kupovala. Dôkazom, že aj v prípade týchto obrazov išlo o štátne štipendium, by mohla byť skutočnosť, že Hložník sa zúčastnil výstavy Výtvarná úroda (1950) v Prahe, ktorú organizoval Svaz československých výtvarných umělců ako celoštátnu výstavu. Tá sa konala s cieľom prezentovať výsledky spomínaných prác. Obidve Hložníkove diela sa do zbierky Nitrianskej galérie dostali kúpou v roku 1970.
Ferdinand Hložník sa narodil v roku 1921 vo Svederníku pri Žiline a zomrel v roku 2006 v Bratislave. V rokoch 1942 – 1946 študoval na oddelení kreslenia a maľovania pri Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave (profesori Ján Mudroch, Gustáv Mallý, Maximilián Schurmann, Dezider Milly). V rokoch 1947 – 1948 pôsobil ako profesor na gymnáziu vo Svätom Jure, v rokoch 1948 – 1952 ako profesor na reálnom gymnáziu v Bratislave. Od roku 1952 až do roku 2006 bol výtvarníkom v slobodnom povolaní. V roku 1967 mu bola udelená Cena Cypriána Majerníka, v roku 1976 Cena Fraňa Kráľa za ilustrácie a v roku 1982 bol vymenovaný za zaslúžilého umelca. V Nitrianskej galérii mal samostatné výstavy v rokoch 1976 a 1988.
—Barbora Kurek Geržová
Literatúra
Ľudovít Petránsky: Ferdinand Hložník, Vydavateľstvo Design Friendly, 2020.
Ľudovít Petránsky: Ferdinand Hložník – Tvorba ako genéza vlastnej identity.
Bratislava: Vydavateľstvo Galéria Nedbalka, 2019.
Inv. č.: O 644
Autor: Ferdinand Hložník
Názov diela: Žatva na ŠM
Rok vzniku: 1950
Technika: olej
Materiál: lepenka
Rozmery: 50,5 × 71 cm
Značenie: vpravo hore F. Hložník
Inv. č.: O 645
Autor: Ferdinand Hložník
Názov diela: Mlatba na ŠM
Rok vzniku: 1950
Technika: olej
Materiál: lepenka
Rozmery: 50 × 71 cm
Značenie: vpravo dole F. Hložník